+

Ogłoszenia Duszpasterskie – III Niedziela Wielkanocna 26/04/2020

Kategorie: Ogłoszenia Duszpasterskie

 1. W trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna Tydzień Biblijny. Niedziela i Tydzień Biblijny to inicjatywa kierowana do każdego wierzącego. Pismo Święte, zwłaszcza księgi Nowego Testamentu, przybliżają nam Chrystusa jako naszego Pana i Mistrza. Nie tylko dzisiaj, w Niedzielę Biblijną oraz w ciągu tego rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego, rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza zawarte w Ewangeliach.
 2. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej dla dorosłych i dzieci od godz. 17.30. W piątek przez przyjęcie Komunii św. wynagradzajmy Panu Bogu wszelkie zniewagi i brak żalu za popełnione grzechy.
 3. W piątek rozpoczniemy maryjny miesiąc – maj. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym. W szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. W naszym kościele nabożeństwo majowe będziemy celebrowali codziennie o godz.17.30. Zadbajmy też o wizerunki Maryi w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach.
 4. We wspomnienie Świętego Józefa Robotnika, 1 maja, będziemy prosić go o wrażliwość sumień i ład moralny w życiu społecznym. Zapraszamy w tym dniu na Msze św. o godz. 7.00 i 18.00.
 5. W pierwszą sobotę oddamy się pod macierzyńską opiekę Niepokalanemu Sercu Bożej Matki. W tym dniu zapraszamy do naszej katedry na nabożeństwo o godz. 9.00.
 6. W sobotę przypada również doroczny Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flag, by w ten sposób zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych.
 7. 3 maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny. W tym dniu zapraszamy na uroczystą Mszę św. w intencji naszej Ojczyzny o godz. 11.00.
 8. Przypominamy o przepisach sanitarnych obowiązujących w naszej katedrze:

          – w związku z tym, że powierzchnia naszej katedry liczy 2250 m2 z tego względu będzie mogło przebywać na Mszach św. i nabożeństwach 150 osób;

          – osoby przychodzące na nabożeństwa i Mszę św. zobowiązane są do noszenia maseczek ochronnych – dotyczy to również udzielania sakramentów i sakramentaliów (pogrzeb katolicki);

          – prosimy siadać w ławkach zachowując od siebie odległość ok. 2 metrów (poza rodziną);

          – zachęcamy do przyjmowania Komunii św. na rękę.

 1. Przypominamy, że w związku z trwająca epidemią Ks. Biskup Elbląski udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy do Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, tj. do niedzieli 24 maja br. włącznie, następującym osobom: chorym, zagrożonym chorobą, przebywającym na kwarantannie, pracującym w niedzielę, starszym, nie czującym się dobrze, a także tym, dla których nie znajdzie się miejsce w świątyni. Pozostających w domach zachęcamy do korzystania z transmisji nabożeństw w telewizji, radio oraz internecie.
 2. Kancelaria Parafialna – jest czynna w każdą środę w godz. 16.00 – 17.00.
 3. Zachęcamy jak zawsze wszystkich, szczególnie rodziny, do wspólnej modlitwy różańcowej w intencji powstrzymana epidemii, uzdrowienia chorych i ochrony naszych rodzin oraz za personel medyczny, który niesie pomoc chorym. My kapłani odmawiamy ten różaniec wspólnie o godz. 20.30.
 4. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym czasie wspierali nas swoimi ofiarami. Numer konta, na które można wpłacać ofiary, znajduje się na stronie internetowej naszej parafii.
 5. Pragniemy także poinformować, że Caritas Polska przy wsparciu ofiar ludzi dobrej woli zakupił 100 respiratorów, które zostaną przekazane do konkretnych szpitali, a także środki ochrony dla pracowników służby zdrowia. Z serca dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję Caritas „Pomoc Medykom”. Szczegółowe informacje na stronie internetowej naszej parafii.
 6. Wszystkie zmiany dotyczące funkcjonowania naszej parafii będą na bieżąco zamieszczane na stronie internetowej: katedrakwidzyn.pl. Zachęcamy więc do odwiedzania parafialnej strony internetowej.

 

W tym tygodniu patronują nam:

 • 29 IV – św. Katarzyna Sieneńska (1347-1380), dziewica i doktor Kościoła, w 1999 roku św. Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.
 • 2 V – św. Atanazy (295-373), biskup i doktor Kościoła.

 

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy:

† Maria Śliwińska l. 64;

Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…