+

Ogłoszenia Duszpasterskie – Wielki Tydzień – 14/04/2019

Kategorie: Ogłoszenia Duszpasterskie

 1. Jeszcze dziś zapraszamy na ostatnie w tym roku nabożeństwo gorzkich żali połączone z kazaniem pasyjnym. Początek nabożeństwa o godz. 17.30.
 2. Także przy wyjściu z kościoła możemy składać swoje ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i dekoracje.
 3. Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Rozpoczynając Wielki Tydzień, starajmy się nie pozostawać obojętni na wydarzenia, które będziemy na nowo przeżywali i uobecniali w liturgii.
 4. Jutro, w poniedziałek, o godz. 19.00 do domu parafialnego zapraszamy na kolejne spotkanie szkoły biblijnej
 5. W Wielką Środę zapraszamy na Drogę Krzyżową ulicami naszego miasta. Nabożeństwo rozpocznie się przy kościele OO Franciszkanów ok godz. 18.45. W drodze do naszej katedry będziemy wsłuchiwać się w rozważania męki Pańskiej. Serdecznie wszystkich zapraszamy.
 6. Kancelaria parafialna czynna będzie w tym tygodniu tylko we wtorek w godzinach od 10.00 do 12.00 i środę od godz. 16.00- 17.30.
 7. Triduum Paschalne rozpoczynamy od Wielkiego Czwartku – w tym dniu przed południem w całej diecezji odprawiana jest tylko jedna Msza św. w katedrze św. Mikołaja w Elblągu pod przewodnictwem Ks. Bpa Jacka Jezierskiego w koncelebrze wszystkich kapłanów (nie ma porannej Mszy św. w naszej katedrze). Wieczorem Mszę Wieczerzy Pańskiej (która kończy okres Wielkiego Postu a rozpoczyna okres Triduum Paschalnego) w naszej katedrze rozpoczniemy o godz. 18.00, po Mszy św. możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w ciemnicy do godz. 22.00. Jest to dzień, w którym w sposób szczególny modlimy się w intencji kapłanów, dziękując Bogu za dar Eucharystii, którą sprawują prezbiterzy.
 8. Wielki Piątek – zapraszamy na modlitwy do naszej katedry. O godz. 9.00 będziemy modlić się „Ciemną jutrznią”, na godz. 15.00 zapraszamy na Drogę Krzyżową. Jest to dzień śmierci naszego Zbawiciela, w tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post (trzy posiłki w tym jeden do syta). Najważniejszym nabożeństwem w tym dniu jest Liturgia Męki Pańskiej, na którą zapraszamy o godz. 18.00. Tego dnia adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim do godz. 22.00. Od czasu zakończenia Liturgii w Wielki Piątek do Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego wchodząc do kościoła, przyklękamy przed krzyżem, na którym Pan Jezus umarł za nasze grzechy. W tym dniu zapraszamy na kolejną tzw. Noc Konfesjonałów, a więc zachęcamy do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania Jest to inicjatywa skierowana do wszystkich, ale w sposób szczególny do osób, które nie mogły skorzystać ze spowiedzi w czasie rekolekcji z powodu pracy czy innych obowiązków. Noc Konfesjonałów rozpocznie się po wieczornej liturgii.
 9. Wielka Sobota – dzień, w którym oddajemy cześć Jezusowi Chrystusowi Ukrzyżowanemu. W tym dniu również zapraszamy na „Ciemną jutrznię” na godz. 9.00. Uroczystą Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 20.00, na tę Liturgię przynosimy ze sobą świece. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny co pół godziny od godz. 10.00 do godz. 16.00, w Korzeniewie i Rozpędzinach o godz. 10.00, w Lipiankach i Baldramie o 10.30.
 10. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiegoprocesja rezurekcyjna o godz. 6.00, po niej uroczysta Msza św. rezurekcyjna. W tym dniu nie będzie Mszy św. o godz. 7.30, następne Msze św. według porządku niedzielnego. Bardzo prosimy o Wasze zaangażowanie się w procesję rezurekcyjną i zgłaszanie się do zakrystii.
 11. Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Wspólnotowo będziemy modlić się 15 minut przed wieczornym nabożeństwem.
 12.  Za tydzień ofiary składane na tacę przeznaczamy na ogrzewanie.
 13. W każdą środę zapraszamy na nowennę i Mszę św. do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i zarazem zachęcamy do składania swoich intencji.
 14. Zachęcamy do zakupu tygodnika Gość Niedzielny oraz Małego Gościa, który adresowany jest do dzieci.

Zapowiedzi przedślubne:
– pierwsze:

Waldemar Mateusz Pięta, st. wolny, parafia tutejsza;
Sylwia Justyna Lypp, st. wolny, parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Cyganach;

Wojciech Panieczko, st. wolny, parafia św. Wojciecha w Kwidzynie;
Julieitte Żarnowska, st. wolny, parafia tutejsza;

Rafał Prabucki, st. wolny, parafia Św. Trójcy w Kwidzynie;
Weronika Trzaska, st. wolny, parafia tutejsza.

W minionym tygodniu odeszli do wieczności:
† Jan Rentflejsz, l. 82;
† Krzysztof Breza, l. 45;
† Mirosław Mertin, l. 62;
Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…