Biuletyn Parafialny nr 411/2021
XXII Niedziela Zwykła, rok B | 29 sierpnia 2021 r.

Pwt 4,1-8 Jk 1,17-27 Mk 7,1-23

 

Zanieczyszczenie serca

Dla chrześcijan najważniejsze jest przykazanie miłości. Natomiast jeśli ktoś skrupulatnie przestrzega wszelkich praw, nie przepajając ich miłością, jest daleki od prawdziwej pobożności. Jest to pobożność pozorowana, na pokaz, która prowadzi do zakłamania osobowości. Nie dopuszcza do siebie, że niestety najbardziej oszukuje nie innych, ale siebie samego. Przy takiej postawie człowiek nigdy nie spotka się z Bogiem. To do takich ludzi odnoszą się słowa Jezusa skierowane do faryzeuszy o grobach pobielanych, które na zewnątrz są piękne, a w środku pełne nieczystości.

Skrzywienie, które Jezus wytykał niektórym faryzeuszom, polegające na przywiązywaniu nadmiernej wagi do czystości zewnętrznej zamiast czystości serca, powtarza się także dziś. Martwimy się bardziej zanieczyszczeniem atmosfery, wody, dziurą ozonową, tymczasem wokół zanieczyszczenia serca panuje cisza. Kto na przykład zastanawia się nad zanieczyszczeniem prawdy za sprawą przekręcania informacji? Czy my, bardzo uważający na to, co wchodzi do naszych ust (produkty świeże, a nie przeterminowane), ale nie przykładając wagi do tego, co z nich wychodzi (słowa raniące, agresywne), nie zasługujemy na naganę Chrystusa: „Obłudnicy!”?

Każdy z nas wie doskonale, że należy przestrzegać przykazań. Tylko prawy człowiek, jak śpiewaliśmy w dzisiejszym psalmie responsoryjnym, zamieszka w domu Pańskim. Bóg nie zmusza człowieka do niczego, ale wskazuje mu, że tylko wtedy, gdy będzie żył według przykazań, osiągnie życie wieczne. Czy jednak człowiek tak do końca jest odpowiedzialny za swoje postępowanie, czy właściwie korzysta z wolności danej przez Stwórcę? Tylko wolny wybór pozwala otwierać się na działanie łaski Bożej.

Każdy z nas obiera w życiu pewien „kurs”, system wartości, według których postępuje, precyzuje cel życia. Św. Jan Paweł II w czasie IV pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 roku mówił w Koszalinie: „Dekalog, ten moralny fundament, jest od Boga i jest dla człowieka, dla jego dobra prawdziwego. Jeśli człowiek burzy ten fundament, szkodzi sobie: burzy ład życia i współżycia ludzkiego w każdym wymiarze… Bez Boga pozostają ruiny moralności”.

Dzisiaj niemal na każdym kroku widać zacieranie się granic między dobrem a złem. Widząc to, co dzieje się na świecie, wielu mówi: Nie warto być dobrym, nie opłaca się być sprawiedliwym! Przecież ludzie kombinują, oszukują, żyją tak, jakby Boga nie było i mają się całkiem dobrze. Oni nie za często narzekają. Przeciwnie, narzekają ci, którzy żyją uczciwie, przestrzegając przykazań Bożych i kościelnych. Człowiek chce niekiedy dostosować prawo do sytuacji życiowej, w jakiej się znajduje. Bóg nie żąda rzeczy niemożliwych, rzeczy nie do wykonania. On mówi, abyśmy żyli według Jego przykazań, świadczyli o tym swoją postawą. Warto więc wsłuchać się i przemyśleć dziś na nowo pouczenie Apostoła Jakuba: „Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo, które ma moc zbawić dusze wasze. Wprowadzajcie zaś w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami oszukującymi samych siebie”.

Autor: ks. Leszek Smoliński/www.wiara.pl/


 

Ogłoszenia Duszpasterskie

1. Czas urlopów i wakacji, który się kończy, był dla wielu z nas okazją do pogłębienia więzi z Bogiem, szukania i rozpoznawania znaków Jego obecności i błogosławieństwa. Warto Bogu podziękować za ten czas.
2. We wtorek 31 sierpnia będziemy obchodzić 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, które zakończyły strajki i rozpoczęły proces przebudowy naszego państwa. Żyliśmy ideałami solidarności, prawdy, wolności. Dziś warto zadać sobie pytanie, co w naszych sercach zostało z etosu Solidarności tamtych lat.
3. W środę będziemy obchodzić 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w modlitwie szczególnie o tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny na wszystkich frontach. Otoczmy modlitwą także tych, którzy po jej zakończeniu walczyli o suwerenność i niepodległość Polski i złożyli ofiarę swojego życia jako więźniowie polityczni. W tym dniu zapraszamy na Mszę św. w intencji naszej Ojczyzny, która zostanie odprawiona o godz. 12.00 w naszej katedrze.
4. 1 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Dzieciom i młodzieży życzymy wiele zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, kształtowaniu dojrzałych postaw, a czcigodnym nauczycielom, katechetom i wychowawcom dużo siły i mocy Ducha Świętego, potrzebnego w procesie kształtowania dzieci i młodzieży. Msza Święta ze szczególną prośbą o błogosławieństwo w nowym roku szkolnym, asystencję Ducha Świętego na czas edukacji i wszelkie potrzebne łaski dla wychowawców, nauczycieli i rodziców, w naszym kościele o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.
5. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca. O godz.17.00 zapraszamy na adorację NS, a o godz. 18.00 na Mszę Świętą w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.
6. Piątek 3 września to pierwszy piątek miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej od godz. 17.30 dla dzieci, młodzieży i dorosłych, o godz. 18.00 zapraszamy na Mszę św. ku czci NSPJ. Tego dnia od godz. 8.30 kapłani: ks. Przemysław, ks. Marek, ks. Krzysztof, ks. Krystian odwiedzą swoich chorych z Komunią św.
7. W sobotę o godz. 9.00 zapraszamy na nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
8. W przyszłą niedzielę o godz. 17.30 zapraszamy do kaplicy bł. Doroty na spotkanie Wspólnoty Żywego Różańca na wymianę tajemnic.
9. Także w przyszłą niedzielę o godz. 19.00 do domu parafialnego zapraszamy na spotkanie szkoły biblijnej.
10. W każdą środę zapraszamy na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zachęcamy do składania próśb i podziękowań do Matki Bożej.
11. Kancelaria parafialna od 1 września będzie czynna w środy w godz. 16.00 – 18.00 i w piątki w godz. 15.00-17.00.

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy:

† Wiesław Zawadzki, l. 66;
† Maria Ejsymont, l. 88;

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…


 

Intencje Mszalne

30.08. – Poniedziałek

7.00: † Ryszard Ziółkowski – Msza św. gregoriańska (30)
18.00: † Bolesław Budzyńska 24 rocznica śmierci – intencja urodzinowa
18.00: † Zmarli z rodziny Tamulewiczów i Ruszkowszkich

31.08. – Wtorek

7.00: † Wiesław i Sławomir Brzózy
18.00: † Agnieszka i Piotr Torłop, Antonina Fedowska(f)
18.00: O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla rodziców Wiesławy i Kazimierza – intencja od dzieci

01.09. – Środa

7.00: † Zenon Bielicki – Msza św. gregoriańska(1)
12.00: Msza św. w intencji Ojczyzny
18.00: O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Doroty z okazji urodzin
18.00: † Stefania i Henryk Król
18.00: † Bronisława(f) i Czesław Biernat
18.00: W intencjach czcicieli MBNP

02.09. – Czwartek – I czwartek miesiąca

7.00: † Zenon Bielicki – Msza św. gregoriańska(2)
18.00: † Bronisława(f) i Władysław, Henryk
18.00: † Janina Świderska, Karolina Brzostowska
18.00: W intencji powołań kapłańskich z naszej parafii

03.09. – Piątek – św. Grzegorza Wielkiego, wspomnienie

7.00: † Zenon Bielicki – Msza św. gregoriańska(3)
7.00: W intencji parafian
17.00: Msza św. ślubna
18.00: † Sebastian Gajaszek
18.00: † Halina, Zdzisław i Marian Warmińscy
18.00: † Gizela Szwarc z okazji urodzin

04.09. – Sobota – I Sobota miesiąca

7.00: † Zenon Bielicki – Msza św. gregoriańska(4)
9.00: NS NMP
18.00: † Jadwiga Dziedzic 13 rocznica śmierci
18.00: † Maria Rozmysłowicz, Władysław Rozmysłowicz i rodzice z obojga stron
18.00: O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Marty i Bartosza w 3 miesiące po ślubie