Biuletyn Parafialny nr 413/2021
XXIV Niedziela Zwykła, rok B | 12 września 2021 r.

Iz 50, 5-9a; Ps 116A; Jk 2, 14-18; Mk 8, 27-35

 

Jezusowa i moja tożsamość

W epoce badań, ankiet, plebiscytów popularności i sondaży łatwo możemy się przekonać, duże znaczenie w życiu ludzi odgrywa opinia. Można ją bardzo szybko zweryfikować na podstawie konkretnych słupków, wykresów i wyliczeń. Okazuje się, że pomimo błędu statystycznego, dane mogą okazać się jednak niewystarczające. Jak przekazuje ewangelista św. Marek, Jezus „udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: Za kogo uważają Mnie ludzie?”. Dopiero Piotr wyznaje „Ty jesteś Mesjasz”. Apostołowie ku takiej wierze szli powoli. Był czas, gdy pytali: „Co to za człowiek, któremu nawet wicher i jezioro są posłuszne?”. Czas niepewności jednak minął. Do takiej wiary musieli dojrzewać. Do wiary, która nie jest ludzkim przeświadczeniem, ale darem łaski. W swoistym sondażu, który pojawia się w dzisiejszym fragmencie Ewangelii widzimy, że w życiu Jezusa zachodzą istotne zmiany. Dotychczas usiłował On ukryć swoją najgłębszą tożsamość mesjańską, choć nie zawsze Mu się to udawało. Teraz jednak następuje zmiana: Jezus mówi, kim jest naprawdę, ale jednocześnie bez ogródek mówi o swej męce i zmartwychwstaniu. Żydzi tak naprawdę nie wiedzieli, kim jest Jezus i co o Nim sądzić. Król Herod – Ewangelia przedstawia go jako człowieka pełnego lęku, oskarżanego przez własne sumienie – w Jezusie widzi zamordowanego Jana. Inni uważali Jezusa za Eliasza lub któregoś z dawnych proroków. Jezus Chrystus, Mesjasz, wcielone Słowo Boga żywego, wymyka się jednak naszym domysłom i wyobrażeniom. Objawia nam pełnię miłości Ojca, którą inni – tacy jak Eliasz czy Jan Chrzciciel – przekazywali tylko cząstkowo. Jest światłem rozjaśniającym niepewność i mrok Starego Przymierza. Nierzadko nasza sytuacja jest podobna do sytuacji uczniów. Jesteśmy z Panem, spotykamy się z Nim na modlitwie, staramy się żyć po chrześcijańsku. Jednak gdy pada zasadnicze i fundamentalne pytanie: „Za kogo uważasz Jezusa? Kim On dla Ciebie jest?”, często nie umiemy na nie odpowiedzieć. Dlaczego? Pytanie o tożsamość Chrystusa jest nierozłącznie związane z pytaniem o naszą własną tożsamość. Niejednokrotnie mamy problemy ze znalezieniem odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy. Im bliżej Jezusa jestem, im bardziej poznaję Jego osobę, tym bardziej zaczynam rozumieć siebie.

Nie rozumiem siebie bez Chrystusa i nie rozumiem Jego, nie próbując odpowiedzieć na pytanie, kim jestem. To właśnie jest sztuka – odnaleźć swoją własną drogę do Chrystusa. Nasza odpowiedź na Chrystusowe pytanie nie ma być szybka, ale prawdziwa i ugruntowana. Kim dla ciebie jest Jezus i Jego Ewangelia? Czy jesteś gotów przyjąć ją bez zastrzeżeń? Już prawie dwa tysiące lat staje Jezus ciągle pytając: „Kim ja jestem dla ciebie?” Nie zadowala Go cytowanie najbardziej uczonych odpowiedzi na Jego temat. Bo dla Jezusa liczy się nasza osobista odpowiedź. To pytanie wybija nas z bycia badaczem opinii publicznej. Musimy odpowiedzieć, sięgając do własnego serca. Dopiero wtedy staniemy się autentycznymi świadkami Jego miłości w świecie, umiejętnie łącząc wyznawaną wiarę z uczynkami.

Autor: ks. Leszek Smoliński/www.wiara.pl/


 

Ogłoszenia Duszpasterskie

  1. Dzisiejsze ofiary zbierane na tacę zostaną przeznaczone na prace remontowe w naszym kościele. Z serca dziękujemy.
  2. We wtorek 14 września święto Podwyższenia Krzyża świętego. Krzyż to znak zbawienia – znak mojej wiary. Czy za każdym razem, gdy go czynię, robię to z pełną świadomością? Wobec profanacji krzyża w wielu miejscach świata powinienem się zastanowić nad tym, jakie miejsce w moim życiu zajmuje Chrystusowy krzyż – znak zbawienia i zwycięstwa. Czy w moim domu, miejscu pracy jest dla niego godne miejsce?
  3. W najbliższy czwartek po wieczornej Mszy św. około godz. 18.40 zapraszamy na spotkanie młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania.
  4. W piątek, 17 września będziemy obchodzili rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 r. Pamiętajmy o tej tragicznej karcie historii i módlmy się za wszystkich poległych na Wschodzie w obronie ojczyzny. W tym dniu zapraszamy na Mszę św. w intencji Ojczyzny o godz. 11.00.
  5. Za tydzień w niedzielę na Mszę św. o godz. 11.00 serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci, które w tym roku rozpoczęły naukę w klasie pierwszej. Podczas Mszy św. zostaną im poświęcone plecaki i przybory szkole, natomiast po Mszy św. nasz parafialny zespół Caritas będzie rozdawał dzieciom prezenty, które przydadzą się w czasie trwania nauki.
  6. W poniedziałek 20 września br. o godz. 19.00 serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie szkoły biblijnej do domu parafialnego.
  7. W każdą środę zapraszamy na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zachęcamy do składania próśb i podziękowań do Matki Boż
  8. Kancelaria parafialna od 1-go września będzie czynna w środy w godz. 16.00 -17.45 i w piątki w godz. 15.00-17.00.
  9. W kościele przy ambonie została wystawiona skrzynka, do której możemy składać swoje ofiary na kwiaty i dekoracje naszego kościoła. Za każdą ofiarę składamy serdeczne Bóg zapłać.
  10. W tym tygodniu patronują nam:

– w poniedziałek 13 września – św. Jan Chryzostom (ok. 349-407), biskup i doktor Kościoła;

– w środę 15 września – Najświętsza Maryja Panna Bolesna;

– w czwartek 16 września – święci męczennicy Korneliusz (†253), papież, i Cyprian (†258), biskup, gorliwi duszpasterze i obrońcy wiary;

– w sobotę 18 września – św. Stanisław Kostka (1550-1568), zakonnik, patron Polski, dzieci i młodzieży.

 

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy:

† Janina Rybicka, l. 77;
† Irena Gazda, l. 89;
† Marek Stawarz, l. 58;
† Jarosław Czucha, l. 56;
† Katarzyna Dyszkowska, l. 83;

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…


 

Intencje Mszalne

12.09. – XXIV Niedziela Zwykła

7.30 † Weronika Wiśniewska, Ryszard Ziółkowski
7.30 † Zenon Bielicki – Msza św. gregoriańska(12)
9.30 † Agata Wiśniewska
9.30 † Maria i Władysław Rozmysłowicz oraz zmarli z rodzin: Rozmysłowicz, Okoń, Bramińskich i Wilińskich
11.00 † Jan Jabłoński 16 rocznica śmierci, zmarli rodzice z obojga stron, rodzeństwo, Stanisława(f)
11.00 † Franciszek Lewko 30 rocznica śmierci, Ewa Lewko, Tomasz Białowąs, Władysława(f), Bronisław, Adam Kisielewscy
12.30 W podziękowaniu za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo dla potomków Pelagii i Augustyna Nagórskich i ich rodziny
12.30 † Eugeniusz i Genowefa Stankiewicz, Jerzy, Bogusław i Mirosława(f)
18.00 † Marek Jóźwiak 1 rocznica śmierci

13.09. – Poniedziałek – św. Jana Chryzostoma, wspomnienie

7.00 † Janina Rogala  – Msza św. gregoriańska(1)
7.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Dawida i Marty w 3 miesiące po ślubie
18.00 † Zenon Bielicki – Msza św. gregoriańska(13)
18.00 † Alfons Dulmer i zmarli rodzice z rodziny Dulskich
19.00 Nabożeństwo fatimskie

14.09. – Wtorek – podwyższenie Krzyża Św., święto

7.00 † Stefania 10 rocznica śmierci
7.00 † Janina Rogala  – Msza św. gregoriańska(2)
18.00 † Zenon Bielicki – Msza św. gregoriańska(14)
18.00 † Ewa Górka 30 dzień po pogrzebie
18.00 † Anna, Jerzy Stobba, Stanisława(f) i Zygmunt Krupa

15.09. – Środa – NMP Bolesnej, wspomnienie

7.00 † Janina Rogala  – Msza św. gregoriańska(3)
7.00 † Zenon Bielicki – Msza św. gregoriańska(15)
18.00 † Teodor, Paulina, Władysław, Pelagia Januszkiewicz oraz zmarli z rodziny: Kulinicz, Słowińskich, Aleksandra(f) i Egeusz
18.00 † Konstanty i Weronika Bieńkowscy i zmarli z rodziny Mówińskich
18.00 W intencjach czcicieli MBNP

16.09. – Czwartek – Św. Korneliusza i Cypriana, Wspomnienie

7.00 † Janina Rogala  – Msza św. gregoriańska(4)
18.00 † Czesława(f) Wiśniewska 30 dzień po pogrzebie i zmarły brat i rodzice
18.00 † Zenon Bielicki – Msza św. gregoriańska(16)
18.00 † Józefa Sosnowski z okazji urodzin
18.00 O Boże błogosławieństwo, dary Ducha Św., zdrowie i potrzebne łaski dla Kamili i Matthew Ladds z okazji 2 rocznica ślubu

17.09. – Piątek

7.00 † Janina Rogala – Msza św. gregoriańska(5)
11.00 W intencji Ojczyzny
18.00 † Leszek Rudlicki
18.00 † Stefania, Antoni, Lidia Hirsz oraz Hildegarda(f) i Mirosław Jaroni
18.00 † Zenon Bielicki – Msza św. gregoriańska(17)

18.09. – Sobota – Św. Stanisława Kostki, Święto

7.00 † Janina Rogala – Msza św. gregoriańska(6)
7.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Beaty i Jarosława w 3 miesiące po ślubie
16.00 Msza św. ślubna
18.00 † Monika, Edmund Stryjewscy, wnuk Michał i córki: Ewa i Renata
18.00 † Zenon Bielicki – Msza św. gregoriańska(18)
18.00 W intencji parafian