Biuletyn Parafialny nr 420/2021
XXXI Niedziela Zwykła, rok B | 31 października 2021 r.

Pwt 6,2-6  Hbr 7,23-28   Mk 12,28 -34

 

Miłości, miłości, miłości…

Czegokolwiek byśmy nie czynili, zawsze nasze działanie wynika z określonych motywów: albo działamy spontanicznie, albo z zamiłowania, albo z konieczności. Wszystkie motywy są w jakimś stopniu uwarunkowane miłością, chociaż niekoniecznie miłością do wykonywanej pracy. Podejmowane działania nie zawsze dają się zrealizować, nie zawsze przynoszą dobre efekty, nie zawsze przyczyniają się do naszego rozwoju. Ale jest jedno działanie, które nas nigdy nie zawiedzie: zawsze możemy wzrastać w miłości, Bożej Miłości. To właśnie dzisiaj Księga Powtórzonego Prawa mówi nam: „Pan jest naszym Bogiem – Panem jedynym. Będziesz miłował Pana, Boga twojego, z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił.” (Pwt 6,4-6). Bóg jest Miłością, Miłością, którą nam daje, Miłością, którą od nas przyjmuje, Miłością, którą się z nami dzieli. Ta wielka Miłość Boga dała nam kapłanów, dla których wzorem jest Najwyższy Arcykapłan. Słuchając słów: „Przeto i zbawiać na wieki może całkowicie tych, którzy przez Niego zbliżają się do Boga, bo zawsze żyje, aby się wstawiać za nimi. Takiego bowiem potrzeba nam było arcykapłana: świętego, niewinnego, nieskalanego, oddzielonego od grzeszników, wywyższonego ponad niebiosa, takiego, który nie jest obowiązany, jak inni arcykapłani, do składania codziennej ofiary najpierw za swoje grzechy, a potem za grzechy ludu. To bowiem uczynił raz na zawsze, ofiarując samego siebie.”(Hbr 7,25-27) możemy być szczęśliwi, że został nam dany udział w zbawczym planie Boga. Wgłębiając się w teksty dzisiejszej Liturgii Słowa odkrywamy podstawową zasadę życia. Miłość Boża i nasza miłość do Boga to pierwsze i najważniejsze ze wszystkich przykazań – przykazanie, które wzywa nas do miłowania Boga całym sobą. Nie może być innej odpowiedzi człowieka na miłość Boga, który kocha nas miłością najczystszą, bezwarunkową, który akceptuje każdego człowieka w jego aktualnej rzeczywistości i kocha w sposób nieskończony.

Naszą odpowiedzią może być tylko przyjęcie miłości Boga i odwzajemnienie jej. Zapyta ktoś, jak? Ano, słuchając Boga, dostrzegając Go i dając Mu pierwszeństwo we wszystkim. Nie wolno nam jednak zapominać, że Jezus Chrystus łączy przykazanie miłości Boga z przykazaniem miłości bliźniego i samego siebie, zaś chronologia rozwoju duchowego przyjmuje, że miłość bliźniego jest drogą do miłości Boga. Tak więc przykazanie miłości to dla nas i zadanie, i obietnica.  

PANIE JEZU – prosimy – obdarz nas łaską, która pomoże nam w naszym ziemskim życiu w pełni realizować przykazanie miłości.

Autor: ks. Leszek Smoliński/www.wiara.pl/


 

Ogłoszenia Duszpasterskie

 1. Kończy się miesiąc poświęcony Matce Bożej Różańcowej. Jeszcze dziś zapraszamy na ostatnie w tym roku nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30.
 2. Dziś ofiary składane do puszek po każdej Mszy św. przeznaczamy na działalność naszego parafialnego zespołu Caritas.
 3. Jeszcze dziś na Mszy św. o godz. 11.00 zostaną poświęcone dzieciom przygotowującym się do przyjęcia Pierwszej Komunii św. różańce. Prosimy rodziców o zakupienie dzieciom różańców oraz serdecznie zapraszamy na tę Mszę św.
 4. Także dziś o godz. 12.30 pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa dra Jacka Jezierskiego zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji siostry Walerii Zielińskiej. W ten sposób pragniemy wyrazić naszą wdzięczność Siostrze Walerii za lata posługi w naszej katedrze, za jej pracę, służbę i miłość. Serdecznie wszystkich zapraszamy.
 5. Jutrzejsza uroczystość Wszystkich Świętych ma bardzo radosny charakter, bowiem wspominamy tych, którzy żyli przed nami i po wypełnieniu woli Bożej osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Msze św. jutro będą celebrowane według porządku niedzielnego.
 6. Procesja na cmentarzu, którą rozpoczniemy obchód święta zmarłych, jutro o godz. 14.00. Po procesji będzie możliwość poświęcenia grobów swoich bliskich zmarłych.
 7. Także jutro na Mszę św. o godz. 18.00 zapraszamy wszystkie rodziny i osoby, które pożegnały swoich bliskich w ciągu ostatniego roku.
 8. Przez cały listopad o godz. 17.30 zapraszamy na wspólną modlitwę różańcową w intencji zmarłych, których poleciliśmy w tegorocznych wypominkach, a o godz. 18.00 zapraszamy na Mszę Świętą zbiorową w intencji tych zmarłych.
 9. Od 1-go do 30 listopada włącznie możemy codziennie zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Trzeba także spełnić zwykłe warunkami otrzymania odpustu, czyli być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Odpust można ofiarować wyłącznie za zmarłych.
 10. We wtorek 2 listopada – Dzień Zaduszny. W liturgii Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych, którzy poprzedzili nas na drodze wiary. Msza św. w tym dniu będą sprawowane o godz. 7.00, 11.00, 16.30, 18.00.
 11. W tym tygodniu obchodzimy pierwszy czwartek, piątek i sobotę miesiąca.
 12. W pierwszy czwartek miesiąca zapraszamy o godz. 17.00 na adorację NS w intencji powołań kapłańskich z naszej parafii, a po niej o godz. 18.00 zapraszamy na Mszę św. w tej intencji.
 13. W pierwszy piątek miesiąca kapłani: ks. Przemysław, ks. Marek i ks. Krystian odwiedzą swoich chorych z Komunią św. od godz. 8.30. Ks. Krzysztof swoich chorych odwiedzi w najbliższą sobotę od godz. 9.00. W tym dniu od godz. 17.30 serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a następnie zapraszamy na Mszę św. ku czci NSPJ o godz. 18.00.
 14. W pierwszą sobotę miesiąca zapraszamy o godz. 9.00 na nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP.
 15. W najbliższą niedzielę w naszej parafii będziemy gościli ks. dra Marcina Pinkiewicza, ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu, który wygłosi do nas Słowo Boże, a po Mszy św. będzie rozprowadzał kalendarze seminaryjne za dowolną ofiarę.
 16. Przy biuletynach zostały wyłożone koperty z kartkami na wypominki i Mszę św. zbiorową za zmarłych, w intencji których będziemy modlić się przez cały listopad. Wypełnione kartki możemy składać na tacę, w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
 17. W każdą środę zapraszamy na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zachęcamy do składania próśb i podziękowań do Matki Bożej.
 18. W kościele przy ambonie została wystawiona skrzynka, do której możemy składać swoje ofiary na kwiaty i dekoracje naszego kościoła. Za każdą ofiarę składamy serdeczne Bóg zapłać.

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy:

† Krystyna Wąsik, l. 96;

† Ludwika(f) Giglewicz, l.91;

† Tadeusz Ryszard Głuszko, l. 69;

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…


 

Intencje Mszalne

31.10. – Rocznica Poświęcenia Własnego Kościoła

7.30 W intencji parafian
7.30 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla córki Aleksandry
9.30 Msza św. dziękczynna w podziękowaniu za otrzymane łaski z prośba o Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Moniki i Krzysztofa oraz dla ich dzieci
9.30 † Halina 2 rocznica śmierci i Jan Jabłońscy
11.00 † Tadeusz Bożek z okazji imienin
11.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Moniki i Marcina oraz ich córek: Patrycji i Darii
12.30 † Sylwia Buko 18 miesięcy po śmierci z okazji imienin
12.30 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Piotra z okazji 91-szej rocznicy Chrztu św.
18.00 † Jan Serafin 1 rocznica śmierci – intencja od żony Ewy i synów z rodzinami

01.11. – Poniedziałek – Uroczystość Wszystkich Świętych

7.30 † Grzegorz Jaremko – Msza św. gregoriańska(1)
7.30 † Rodzice: Janina, Stefania, Michał i Ignacy oraz dziadkowie
9.30 † Anna, Józef, Jerzy, Malwina, Jakub Kopisto
9.30 † Stanisław, Marek, Aleksandra(f) Barejko, Władysława(f) i Leonard Arest
11.00 † Wiesław, Sławomir Brzózy, Aleksander Trzciński
11.00 † Jan Twardowski zmarli żona, rodzice i rodzeństwo
12.30 † Władysława(f), Jerzy i Henryk i zmarli z rodziny Laskowskich i Jaworskich
12.30 Rezerwacja
18.00 Msza św. zbiorowa za zmarłych
18.00 † Anna Bartoszyńska

02.11. – Wtorek – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

7.00 † ks. Wojciech Kruk, ks. Dariusz Stawiecki, ks. Ryszard Szczęsny, ks. Piotr Konsalik, ks. Jarosław Żuchowski
11.00 † Leokadia Różyńska – intencja od siostry Anny z rodziną
16.30 † Grzegorz Jaremko – Msza św. gregoriańska(2)
18.00 † Zofia, Zygmunt Kustrzyńscy 31 rocznica śmierci, mąż Kazimierz Brzezicki, rodzice: Genowefa i Stanisław Piskorscy, ks. Witold, siostra Teresa, szwagier Franciszek i zmarli z rodziny Brzezickich i Piskorskich
18.00 † Jan, Maria, Roman Gryń, Wanda, Wanda- córka, Klemens Talarscy
18.00 Msza św. zbiorowa za zmarłych

03.11. – Środa

7.00 † Grzegorz Jaremko – Msza św. gregoriańska(3)
18.00 † Jan Grycko, Katarzyna Grycko
18.00 W intencjach czcicieli MBNP
18.00 Msza św. zbiorowa za zmarłych

04.11. – Czwartek – Św. Karola Boromeusza, Wspomnienie

7.00 † Leokadia Różyńska 30 dzień po pogrzebie
7.00 † Grzegorz Jaremko – Msza św. gregoriańska(4)
18.00 W intencji powołań kapłańskich z naszej parafii
18.00 † Jadwiga Graban 4 rocznica śmierci
18.00 Msza św. zbiorowa za zmarłych

05.11. – Piątek

7.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Stanisława z okazji 60-lecia urodzin
7.00 † Grzegorz Jaremko – Msza św. gregoriańska(5)
18.00 † Anna, Brunon, Gertruda, Franciszek Kwella, Reinhard Wojtacki, Krystyna Gogolewska
18.00 † Wincenty Kuriata 48 rocznica śmierci i zmarli z rodziny
18.00 Msza św. zbiorowa za zmarłych

06.11. – Sobota

7.00 O boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Pawła i Barbary w 3 miesiące po ślubie
9.00 NS NMP – † Grzegorz Jaremko – Msza św. gregoriańska(6)
18.00 † Stefania, Walenty Tomaszewscy, Marianna, Henryk Waldemar Zając
18.00 † Barbara Paluszkiewicz 4 rocznica śmierci
18.00 Msza św. zbiorowa za zmarłych