Biuletyn Parafialny nr 424/2021
I Niedziela Adwentu, rok C | 28 listopada 2021 r.

 Jr 33,14-16; 1 Tes 3,12-4,2; Łk 21,25-36

 

Oczekiwanie na powtórne przyjście Pana

W nasze ziemskie życie jest wpisane „oczekiwanie”. Ciągle na kogoś albo na coś czekamy. Oczekiwanie dotyczy również naszej kondycji duchowej. Jest to postawa wyjątkowo aktualna w Adwencie, który przygotowuje nas na przyjście Pana w łaskach Świąt Jego Narodzenia oraz na Jego powtórne przyjście przy końcu czasów. Ten sam Pan, który narodził się w Betlejem, „powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych”, jak wyznajemy w Credo. A wtedy „triumf Boga nad buntem zła przyjmie formę Sądu Ostatecznego, po ostatnim wstrząsie kosmicznym tego świata, który przemija” (KKK 677). Ewangelista Łukasz przywołuje zapowiedź Jezusa, że pośród wielu przerażających znaków, które się pojawią, jeden przyćmi je wszystkie: objawienie się Jego jako Pana chwały. „Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłoku z wielką mocą i chwałą”. Dla uczniów Jezusa nie będzie to dzień lęku, ale ufności. Aby przyjąć postawę ufności w dniu ostatecznym wymaga to przygotowania i przemiany naszego życia. Dlatego w Adwencie musimy wcielić w życie zalecenie samego Jezusa: „Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe […] Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym”. Przyjście Boga do nas jest wielkim wydarzeniem. Dlatego samo oczekiwanie na Pana zakłada naszą gotowość na spotkanie z Nim. Temu ma służyć nasza czujność i prośba słowami Psalmisty: „Daj mi poznać, Twoje drogi, Panie, naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami”. Wszystko po to, żebyśmy stawali się „coraz doskonalszymi” na przyjście Pana, odnieśli zwycięstwo nad sobą oraz uporządkowali swoje życie. Na co według wskazówek Jezusa musimy zwrócić uwagę? Chodzi o czujność i rozwój modlitwy, abyśmy wskutek nieumiarkowania nie ulegli ociężałości serca, swoistej znieczulicy na sprawy Boże, a zatrzymali się jedynie na troskach doczesnych. Patrzymy każdego dnia na niepewne ludzkie oczekiwania: żeby przedłużyć umowę o pracę, spotkać się z najbliższymi, doświadczyć zrozumienia czy otrzymać godziwą zapłatę za swój wysiłek.

Uświadamiamy sobie również, że jako chrześcijanie przesuwamy się w kolejce do spotkania z zapowiadanym przez proroków Oblubieńcem.

I tęsknie prosimy z ufnością: Przyjdź, Panie Jezu!I niecierpliwie oczekujemy, mając świadomość, że Jezus chce się z nami spotkać, a dla każdego z nas ma dobrą wiadomość. Potrzeba nam więc autentyczności i głębi w tym spotkaniu, a nie drogi na skróty. Rozpoczynając nowy rok kościelny i liturgiczny, bądźmy w szczególny sposób świadkami konkretnych gestów miłosierdzia wobec bliźnich. Podejmijmy pracę nad budzeniem czujności serca, porządkowaniem swoich pragnień, złych przyzwyczajeń czy przewrotnych myśli, nad eliminowaniem zaniedbań. Niech pomocą w otwarciu na kolejne łaski, jakie Bóg przygotował dla nas, staną się: medytacja tekstów biblijnych, poranne roraty, adwentowe ćwiczenia duchowe i dobrze przygotowana spowiedź.

Jak śpiewają „Siewcy Lednicy”:

Nasze oczekiwanie na Ciebie Panie nie ustanie.
Usłysz nasze wołanie. Idziemy Tobie na spotkanie.


 

Ogłoszenia Duszpasterskie

  1. Jeszcze do wtorku włącznie o godz. 17.30 zapraszamy na wspólną modlitwę różańcową w intencji zmarłych, których poleciliśmy w tegorocznych wypominkach, a o godz. 18.00 zapraszamy na Mszę Świętą zbiorową w intencji tych zmarłych.
  2. Jeszcze także do 30 listopada włącznie możemy codziennie zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Odpust można ofiarować wyłącznie za zmarłych.
  3. W Adwencie, tym szczególnym czasie oczekiwania, towarzyszy nam Maryja. Ona pierwsza odpowiedziała Bogu fiat i przyjęła Jego plan. Pragniemy, wpatrzeni w Jej przykład, podążać na spotkanie z Nim. Każdego dnia zachęcamy do uczestniczenia w porannej Mszy Świętej ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwanej roratami. W naszym kościele będą odprawiane o 6.30. Dzieci na swoje roraty zapraszamy w każdy poniedziałek i środę też o godz. 6.30. Zapraszamy dzieci zachęcamy do zrobienia i przynoszenia ze sobą swoich własnoręcznie wykonanych lampionów.
  4. Adwent to czas szczególnej pracy nad sobą. Zachęcamy do podjęcia osobistych wyrzeczeń, uporządkowania swoich spraw, zatrzymania się i głębszej refleksji nad swoim postępowaniem, relacjami. Szczególną okazją do tego będą rekolekcje adwentowe, które w naszej parafii rozpoczną się w III Niedzielę Adwentu.
  5. W tym tygodniu przypadnie pierwszy czwartek miesiąca. Pragniemy się modlić o nowe, święte i liczne powołania do służby Bożej na adoracji od godz. 17.00.
  6. W piątek 3 grudnia przypadnie pierwszy piątek miesiąca. To okazja do szczególnej modlitwy wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusa za grzechy osobiste i świata. Okazja do spowiedzi świętej od godz. 17.30 dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym dniu ks. Przemysław i Ks. Krystian odwiedzą swoich chorych z Komunią św. od godz. 8.30. Ks. Marek i ks. Krzysztof swoich chorych odwiedzą z Komunią św. od godz. 9.00 w sobotę.
  7. W pierwszą sobotę miesiąca zapraszamy o godz. 9.00 na nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi.
  8. Zapraszamy na spotkanie szkoły biblijnej w najbliższy poniedziałek o godz. 19.00.
  9. Pan Bartłomiej, nasz organista, rozprowadza poświęcone opłatki na stół wigilijny. Prosimy o życzliwe przyjęcie go w waszych domach.
  10. Nasz parafialny zespół Caritas rozprowadza świece na stół wigilijny w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oraz poświęcone opłatki. Opłatki można nabyć także w siedzibie Caritasu przy ul. Targowej 7, w każdy poniedziałek i wtorek w godz. 10.00 – 12.00.

W tym tygodniu patronują nam:

– we wtorek 30 listopada – św. Andrzej Apostoł, brat Szymona Piotra, należał do najbliższego grona Pana Jezusa;

– w piątek 3 grudnia – św. Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, jeden z największych misjonarzy w dziejach Kościoła;

– w sobotę 4 grudnia – św. Barbara (III/IV w.), dziewica i męczennica, patronka górników i hutników oraz bezrobotnych.

 

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy:

† Jędrzej Synakiewicz, l. 66,
† Sylwia Janiszewska, l. 46;

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…


 

Intencje Mszalne

28..11. – I Niedziela adwentu

7.30 † Grzegorz Jaremko – Msza św. gregoriańska(28)
7.30 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Ewy i Pawła w 3 miesiące po ślubie
9.30 † Aniela, Teodor, Genowefa, Zygmunt Chmielewscy
9.30 † Stanisław Pydyniak 6 rocznica śmierci
11.00 Adam, Zofia i Barbara Żurawscy
11.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Oli z okazji 25-lecia urodzin i dla Franciszka z okazji 4-tej rocznicy urodzin – intencja od rodziców i sióstr
12.30 † Andrzej Koban 6 rocznica śmierci
12.30 O Boże błogosławieństwo, opiekę Maryi, zdrowie i potrzebne łaski dla Ireny i Franciszka Sokołowskich z okazji 40-lecia ślubu
18.00 Msza św. zbiorowa za zmarłych

29.11. – Poniedziałek

6.30  
18.00 † Halina(20 rocznica śmierci), Marian, Marek Kijewscy
18.00 † Grzegorz Jaremko – Msza św. gregoriańska(29)
18.00 † Leokadia Różyńska – intencja od rodziny Orłowskich
18.00 Msza św. zbiorowa za zmarłych

30.11. – Wtorek – św. Andrzej Apostoła, święto

6.30 † Grzegorz Jaremko – Msza św. gregoriańska(30)
6.30 † Krystyna Wąsik 30 dzień po pogrzebie
18.00 † Andrzej Dziurkowski – z okazji imienin
18.00 † Helena Borowska 7 rocznica śmierci i rodzice z obojga stron
18.00 Msza św. zbiorowa za zmarłych

01.12. – Środa

6.30 † Tadeusz Głuszko 30 dzień po pogrzebie
6.30 † Zbigniew i jego ridzice: Wacław i Anna oraz rodzeństwo
18.00 † Olimpia Lemańska 1 rocznica śmierci, Marianna i Henryk Góralscy
18.00 † Leokadia i Roman Różyńscy
18.00 W intencjach czcicieli MBNP

02.12. – Czwartek

6.30  
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Urszuli i Mariusza oraz Zdzisława
18.00 † zmarli z rodziny Jaworów: Janina, Władysław, Marcjanna
18.00 W intencji powołań kapłańskich z naszej parafii

03.12. – Piątek – św. Franciszka Ksawerego, wspomnienie

6.30 † Stanisław Piłat 30 dzień po pogrzebie
18.00 Msz św. dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Zbigniewa z okazji przejścia na emeryturę
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla ks. Krystiana z okazji imienin
18.00 † Józef, Mieczysław, Łucja Kuriata, Jan i Leokadia Landowscy, Michał i Zenon Roman(nazwisko)

04.12. – Sobota

6.30 † Anna Bojanowska 30 dzień pogrzebie
9.00 NS NMP
18.00 † Józef Sosnowski w rocznicę śmierci, Leokadia Sosnowska z okazji imienin
18.00 † Barbara Bienias z okazji imienin
18.00 † Leokadia Maria Florek – imieninowo – urodzinowa, Elżbieta Najdowska