Biuletyn Parafialny nr 426/2021
III Niedziela Adwentu „Gaudete”, rok C | 12 grudnia 2021 r.

So 3,14–17; Flp 4,4–7; Łk 3,10–18

 

Radość z bliskości Pana

 

W trzecią niedzielę Adwentu Kościół wzywa nas słowami św. Pawła do radości: „Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się”. Czym jest radość i jak należy ją rozumieć, by nie pomylić jej z płytką wesołością, zabawą czy dobrym humorem? Św. Franciszek z Asyżu uczył, że prawdziwa radość jako dar Ducha Świętego pochodzi z czystości serca. Zdobywa się ją przez pobożną modlitwę. Jej owocami są: gorliwość i troskliwość, nastawienie oraz gotowość duszy i ciała do pełnienia z radosnym duchem wszelkiego dobra. Mamy bowiem w każdym swoim życiowym położeniu dostrzegać obecność Boga i być wdzięcznym. Kiedy patrzymy na naszą codzienność, to przynosi nam ona konkretne przykłady osób, które odkryły w życiu radość i potrafiły dzielić się nią z innymi. Jedną z nich jest Sługa Boża Marta Robin (1902 – 1981), francuska mistyczka i stygmatyczka, duchowa matka wspólnot świeckich pod nazwą „Ogniska Miłości”. Zadaniem tych grup jest organizowanie pięciodniowych rekolekcji oraz dni skupienia. Na całym świecie jest ponad 70 takich wspólnot, w tym dwie w Polsce. Tę sparaliżowaną kobietę, przez ponad pół wieku leżącą w łóżku, odwiedziło przeszło 100 tysięcy osób. Dla każdego spotkanie z Martą w jej pogrążonym w półmroku pokoju, było nową nadzieją, inspiracją do lepszego życia. Każdy, kto opuszczał jej pokój, wychodził już inny. Ta cierpiąca kobieta wyznała: „Jedna rzecz pozostaje zawsze, i jest ona dostępna dla każdego: radość innych…. dać im trochę więcej spokoju, otuchy, nadziei, wywołać uśmiech, to wszystko jest słodka praca i nie trzeba do tego koniecznie stać na nogach ani mieć dobrego zdrowia. Wręcz przeciwnie. Nikt inny nie zrozumie tego lepiej jak ten, kto wiele przecierpiał”. Dla wielu z nas życie Marty Robin może wydawać się czymś odległym, a jej cierpienia czymś nierealnym. Patrząc jednak w duchu wiary, możemy dostrzec radość, która była związana z nieustanną wspólnotą tej kobiety z Bogiem. Świadczy o tym choćby fakt, że przez pół wieku karmiła się tylko Komunią Świętą. Co mamy czynić? To pytanie, które stawiali Janowi nad Jordanem celnicy i żołnierze, pozostaje aktualne również dla nas, „ludzi adwentowych”.

I warto szukać na nie odpowiedzi w czasie tegorocznego Adwentu, kiedy odczuwamy, że zbliżamy się do spotkania z Panem. Pięknie wyglądają w Adwencie oświetlone ulice. Światło prowadzi wielu ludzi na poranne msze roratnie. Ale jakże wiele światła rozbłyska w sercach ludzi, którzy dokonują dzieła pojednania z Bogiem i wspólnotą Kościoła; kiedy klękają u kratek konfesjonału i odnawiają wewnętrzną radość. „z powodu tego, że zostaliśmy odnalezieni przez Jezusa, który jako Dobry Pasterz przyszedł, żeby nas szukać, bo się zagubiliśmy” (papież Franciszek). W tym czasie adwentowego oczekiwania na spotkanie z Panem częściej obdarowujmy się uśmiechem, który szczególnie w trudnych chwilach dodaje otuchy. I podejmijmy wezwanie św. Pawła: „O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem”.

Autor: ks. Leszek Smolińki
Źródło: www.wiara.pl


 

Ogłoszenia Duszpasterskie

 1. Dziś w naszej parafii rozpoczynamy rekolekcje adwentowe, które dla nas wygłosi ks. Dariusz Morawski, proboszcz parafii pw. Św. Rodziny w Ryjewie. Już dziś prosimy o modlitwę w intencji ks. Rekolekcjonisty i o błogosławione owoce naszych rekolekcji.
 2. Rekolekcje potrwają do środy włącznie. Msza św. z nauką dla dorosłych o godz. 6.30, 11.00, 18.30. Dzieci na swoją Mszę św. z nauką zapraszamy o godz. 17.00.
 3. Dziś ofiary zbierane na tacę przeznaczamy na fundusz remontowy.
 4. Każdego dnia zachęcamy do uczestniczenia w porannej Mszy Świętej ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwanej roratami. W naszym kościele są one odprawiane o godz. 6.30.
 5. Dzisiejsza niedziela jest nazywana niedzielą Gaudete – „radujcie się”. Bliskość świąt Bożego Narodzenia sprawia, że powinniśmy się zastanowić, czy już jesteśmy przygotowani na spotkanie z Panem.
 6. Z powodu rekolekcji spotkanie szkoły biblijnej, które miało się odbyć jutro zostaje przeniesione. O nowym terminie będziemy informować w kolejnych ogłoszeniach.
 7. Pan Bartłomiej, nasz organista, rozprowadza poświęcone opłatki na stół wigilijny. Prosimy o życzliwe przyjęcie go w waszych domach.
 8. W katedrze zostały wystawione kosze i skarbonki. Produkty i ofiary złożone przy tej okazji zostaną przeznaczone na zrobienie paczek dla najuboższych mieszkańców naszej parafii.
 9. Nasz parafialny zespół Caritas rozprowadza świece na stół wigilijny w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oraz poświęcone opłatki. Opłatki można nabyć także w siedzibie Caritasu przy ul. Targowej 7, w każdy poniedziałek i wtorek w godz. 10.00 – 12.00.
 10. Uprzejmie informujemy, że dnia 20.12.2021r. o godz. 20:00 w Kinoteatrze odbędzie się seans filmu FATIMA. Bilety w cenie 10 zł.
 11. W roku Pańskim 2022 z powodów panującej pandemii nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy odbędzie się tradycyjna wizyta duszpasterska zwana kolędą. Dlatego informujemy, że w związku z licznymi zapytaniami ze strony parafian, istnieje możliwość, aby do swojego domu zaprosić księdza wraz z wizytą duszpasterską. Rodziny, które chciałyby, aby ich dom odwiedził ksiądz w ramach tzw. kolędy, prosimy, aby taką chęć zgłosić w zakrystii, kancelarii lub dzwoniąc do księdza Przemysława– nr tel. 512-774-377.

 

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy:

† Mirosław Parulski, l. 69;

† Andrzej Malinowski, l. 67;

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…


 

Intencje Mszalne

12.12. – III Niedziela adwentu – Rekolekcje

7.30 W intencji parafian
7.30 † Urszula, Kazimierz Gretkowscy i zmarli z rodzin Gretkowskich
9.30 † Wojciech Szymborski 7 rocznica śmierci
9.30 † Mariola Wielgusiak 6 rocznica śmierci
11.00 † Kazimiera(f) i Franciszek Makarewicz i zmarli z rodziny
11.00 † Józef Mazur 40 rocznica śmierci
12.30 † Tadeusz Grzywiński 27 rocznica śmierci, Krzysztof i Klementyna Grzywińscy
12.30 † Mąż Mieczysław Parfeniuk 6 rocznica śmierci, rodzice z obojga stron, brat Zimowit Gogół
18.00 † Emilia Kwiecińska – Groll, Andrzej Kwieciński

13.12. – Poniedziałek – św. Łucji, wspomnienie – Rekolekcje

6.30  
11.00  
17.00  
18.30 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Beaty
18.30 † Tadeusz Kiliszek 8 rocznica śmierci

14.12. – Wtorek – św. Jana od Krzyża, wspomnienie – rekolekcje

6.30  
11.00 † Janina i Stanisław Kryńscy, Teresa, Stanisław Adler
17.00 † Stanisława(f) Durman 1 rocznica śmierci – intencja od rodziny
18.30 † Marcina Jabłoński 2 rocznica śmierci i zmarli z rodziny
18.30 † Józef Wiśniewski 30 dzień po pogrzebie

15.12. – Środa – rekolekcje

6.30  
11.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne laski dla Celiny Wnętrzak z okazji 92-giej rocznicy urodzin
17.00 † Weronika Wiśniewska 1 rocznica śmierci, Stanisław Wiśniewski 37 rocznica śmierci, Ewa Wiśniewska
18.00 Msza św. dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo zdrowie i potrzebne łaski dla Rafała z okazji 23 rocznicy urodzin
18.00 W intencjach czcicieli MBNP

16.12. – Czwartek

6.30  
18.00 † Mariusz
18.00 † Monika Hazy 30 dzień po pogrzebie
18.00 † Dawid i Monika Ożdżońscy

17.12. – Piątek

6.30  
18.00 † Helena Prawdzik 30 dzień po pogrzebie – intencja od córki z mężem i wnuków
18.00 † Józef, Mieczysław, Łucja Kurjata, Jan, Leokadia Landowscy, Michał i Zenon Roman(nazwisko)
18.00 † Tadeusz Bała 7 rocznica śmieci, Maria Bała zmarli z rodziny: Urbanowicz, Bała i Flanc

18.12. – Sobota

6.30  
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne laski dla Magdaleny i Konrada w 3 miesiące po ślubie
18.00 † Roman Zając i zmarli z rodziny
18.00 † Eugeniusz Hinz i zmarli z rodziny