Biuletyn Parafialny nr 427/2021
IV Niedziela Adwentu, rok C | 19 grudnia 2021 r.

Mi 5,1-4;  Hbr 10,5-10;   Łk 1,39-45

 

PRZEBIEG WIECZERZY PRZY WIGILIJNYM STOLE

     

 1. Zapalenie świecy

Na stół wigilijny pod obrus wkłada się garść siana, stawia się talerz z opłatkiem, potrawy wigilijne oraz świecę. Ojciec lub matka, zapalając ją, mówi: Światło Chrystusa.

Wszyscy odpowiadają: Bogu niech będą dzięki.

Prowadzący: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

WszyscyAmen.

 

Wprowadzenie:

Dwa tysiące lat temu przyszedł na świat Jezus Chrystus, Syn Boży, rodząc się w stajence betlejemskiej jako bezbronne Dziecię. Opowiada nam o tym Ewangelia. Stojąc, wysłuchajmy z wiarą słów Ewangelii opisującej to najradośniejsze dla całej ludzkości wydarzenie narodzin Syna Bożego Jezusa Chrystusa.

 

2.Lektura Ewangelii (Łk 2, 1- 14)

Z Ewangelii według św. Łukasza:

«W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli».

Po Ewangelii zaśpiewajmy kolędę: Wśród nocnej ciszy…

 

 1. Wspólne prośby

Ojciec lub matka albo ktoś z rodziny odmawia niżej podane prośby:

Boże, nasz Ojcze, w tej uroczystej godzinie wychwalamy Cię i dziękujemy za noc, w której posłałeś nam swojego Syna, Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela. Prosimy Cię:

– Udziel naszej rodzinie daru miłości, zgody i pokoju.

Wysłuchaj nas, Panie!

– Obdarz także naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych pokojem tej nocy.

Wysłuchaj nas, Panie!

– Wszystkich opuszczonych, samotnych, chorych, biednych i głodnych na całym świecie pociesz i umocnij Dobrą Nowiną tej Świętej Nocy.

Wysłuchaj nas, Panie!

– Naszych zmarłych bliskich i znajomych obdarz szczęściem i światłem Twej chwały.

Wysłuchaj nas, Panie!

 

Wszyscy odmawiają Modlitwę Pańską: Ojcze nasz…

 

Ojciec lub matka albo ktoś z rodziny:

Panie Jezu Chryste, który w dzisiejszą noc przyszedłeś na świat rodząc się w grocie betlejemskiej z Najświętszej Maryi Panny, przyniosłeś pokój całemu światu i uświęciłeś życie rodzinne, pozostań w naszej rodzinie i zespól ją więzami Twojej miłości, a słowo Twoje niech w nas przebywa z całym swym bogactwem. Który żyjesz i królujesz na na wieki wieków. Amen.

 

 1. Dzielenie się opłatkiem

Głowa rodziny rozpoczyna dzielenie się opłatkiem tymi lub innymi słowami:

Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc zajaśniała blaskiem prawdziwej światłości Twojego Syna; spraw, abyśmy jaśnieli blaskiem Twojej światłości w naszym codziennym postępowaniu. Pobłogosław nas i te opłatki, którymi będziemy się dzielić zwyczajem naszych ojców i naucz nas dzielić się życzliwością z każdym człowiekiem. Obdarz nas wszystkich Twoim pokojem, abyśmy wspólnie sławili Twoją ojcowską dobroć.

Dzieląc się opłatkiem, przebaczamy sobie wzajemne urazy i składamy życzenia.

 

 1. Wieczerza

Przed posiłkiem najstarszy z Rodziny odmawia modlitwę:

Pobłogosław Panie Boże nas, te pokarmy i tych, którzy je przygotowywali, na pamiątkę Narodzenia Twego Syna Jednorodzonego, a Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Amen.

Po wieczerzy odmawiamy modlitwę:

Dziękujemy Ci, Boże, nasz dobry Ojcze, za Twojego Syna Jezusa Chrystusa, dziękujemy za miłość do wszystkich ludzi, za ten wieczór wigilijny i dary, które spożywaliśmy. Tobie chwała na wieki. Amen.


 

Ogłoszenia Duszpasterskie

 1. Jeszcze do piątku włącznie zachęcamy do uczestniczenia w porannej Mszy Świętej ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwanej roratami. W naszym kościele są one odprawiane o godz. 6.30. Dzieci na swoje roraty zapraszamy w poniedziałek i środę o godz. 6.30.
 2. W piątek po południu przypada Wigilia Bożego Narodzenia. To wieczór szczególny. W naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata, łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. W tym dniu nie będzie Mszy św. o godz. 18.00. Natomiast po wieczerzy wigilijnej zapraszamy do naszej świątyni na Pasterkę o godz. 22.00 lub 24.00.
 3. W sobotę będziemy obchodzić Uroczystość Bożego Narodzenia; Msze św. w naszej świątyni zostaną odprawione według porządku niedzielnego. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.30.
 4. W niedzielę, 26 grudnia, będziemy obchodzić Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Na każdej Mszy św. sprawowanej w tym dniu będzie możliwość dla wszystkich małżonków, by odnowić swoje przyrzeczenia małżeńskie. Serdecznie zapraszamy. Kierując myśli ku Świętej Rodzinie, powierzymy Jej nasze rodziny – niech będą Bogiem silne i promieniujące wiarą.
 5. W dzisiejszym biuletynie wydrukowaliśmy obrzęd wieczerzy przy wigilijnym stole. Serdecznie zachęcamy do wzięcia biuletynu i do przeżycia kolacji wigilijnej zgodnie z naszymi tradycjami.
 6. W każdą środę zapraszamy na nowennę i Mszę ś do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i zarazem zachęcamy do składania swoich intencji.
 7. Nasz Pan Organista, pan Bartłomiej, rozprowadza poświęcone opłatki na stół wigilijny. Prosimy o życzliwe przyjęcie go w waszych domach.
 8. W roku Pańskim 2022 z powodów panującej pandemii nie wiemy czy odbędzie się tradycyjna, jak co roku, wizyta duszpasterska w waszych domach, zwana kolędą. Jednakże wiedząc o tym, jak dla wielu parafian ważne jest błogosławieństwo i modlitwa w nowym roku, pragniemy jako duszpasterze parafii wychodząc, chociaż w ograniczony sposób naprzeciw Waszym pragnieniom, zaprosić Was do wspólnej modlitwy podczas Mszy św., które od 07 stycznia będą odbywały się w naszym kościele, w intencji mieszkańców danej ulicy. W czasie tych Eucharystii będziemy Bogu dziękowali za miniony rok, a jednocześnie razem będziemy prosić o Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski w nowym roku, jednocześnie pamiętając, by wznieść nasze modlitwy do Boga pełnego miłosierdzia za tych, którzy odeszli do Wieczności. Podczas każdej Mszy św. na jej zakończenie będzie odmówiona specjalna modlitwa błogosławieństwa Waszego domu, a po niej będziecie mogli zabrać ze sobą do domu wodę święconą, którą pokropicie wasze mieszkania. Wiemy, że mijający czas dla wielu z nas nie jest łatwy, z powodu nie tylko ograniczeń, ale także innych sytuacji życiowych. Dlatego jeżeli ktoś wyrazi taką chęć, w czasie każdej Mszy św. będzie także możliwość, aby złożyć ofiarę na rzecz parafii – jej utrzymania i funkcjonowania. Z serca już za nie dziękujemy. Szczegółowy plan Mszy św. znajduje się w biuletynie parafialnym.
 9. Jednocześnie informujemy, że w związku z licznymi zapytaniami ze strony parafian, istnieje możliwość, aby do swojego domu zaprosić księdza wraz z wizytą duszpasterską. Rodziny, które chciałyby, aby ich dom dowiedział ksiądz w ramach tzw. kolędy prosimy, aby wyraziły taką chęć zgłaszając taką ewentualność w zakrystii, kancelarii lub zgłaszając się do księdza Przemysława – nr tel. 512-774-377.
 10. Uprzejmie informujemy, że dnia 20.12.2021r. o godz. 20:00 w Kinoteatrze odbędzie się seans filmu FATIMA. Bilety w cenie 10 zł.
 11. Informacje Parafialnego Zespołu Caritas:
 12. Przy wyjściu z kościoła są ustawione kosze na żywność i skarbonki na ofiary z przeznaczeniem na paczki świąteczne dla podopiecznych naszego parafialnego Caritasu.
 13. Masz parafialny Caritas rozprowadzacza także przy wyjściu z kościoła poświęcone świece i opłatki na stół wigilijny.

12.Wznowiliśmy prenumeratę Gościa Niedzielnego a także Małego Gościa, który adresowany jest do dzieci. Tygodniki można nabyć w zakrystii serdecznie zapraszamy.

 

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy:

†Elżbieta Lakowska, l. 81;

† Bruce Bachnal, l. 61;

† Bolesława(f) Palczewska, 98;

† Zdzisław Żakowski, l. 87;

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…


 

Intencje Mszalne

19.12. – IV Niedziela adwentu

7.30 W intencji parafian
7.30 † Zenon Majkut oraz Bronisława(f), Czesław Biernat
9.30 † Winfrid Zieliński z okazji urodzin
9.30 † Józef Rudnicki 6 rocznica śmierci
11.00 † Małgorzata Wielgosz 1 rocznica śmierci
11.00 † Elżbieta Wereda, dziadkowie Eugeniusz i Czesława(f) Michowscy
12.30 † Ewa Frelek 2 rocznica śmierci, zmarli rodzice: Helena i Antoni Koban
12.30 † Elżbieta Wende-Wilk 18 rocznica śmierci i zmarli z rodziny
18.00 † Jarosław Jan Czucha

20.12. – Poniedziałek

6.30  
18.00 † Zygfryd Dubiela 5 rocznica śmierci i zmarli z rodziny
18.00 † Stefania Karcz i Henryk

21.12. – Wtorek

6.30 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla kapłanów na Święta Narodzenia Pańskiego oraz nowy rok
6.30 † Piotr Kaczyński 3 rocznica śmierci
18.00 † Stanisław 20 rocznica śmierci i zmarli z rodziny Szczęsnych
18.00 † Rodzice, brat, szwagier i wnuczka; Joanna, Stefan i Tadeusz Jednorowicz, Stanisław Jankiewicz, Martyna Kubacka

22.12. – Środa

6.30 † Jędrzej Synakiewicz 30 dzień po pogrzebie
18.00 † Katarzyna i Feliks Badźmierowscy, Tadeusz Grucza i zmarli z rodziny
18.00 † Zmarli z rodziny Plichta, Krywalskich i Rewińskich
18.00 W intencjach czcicieli MBNP

23.12. – Czwartek

6.30 † Sylwia Janiszewska 30 dzień po pogrzebie
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne laski dla Rafała i Mai w 3 miesiące po ślubie
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski na Święta Bożego Narodzenia dla Róży, Joli i Krzysztofa

24.12. – Piątek – Wigilia Bożego Narodzenia

6.30  
22.00 † Jadwiga i Kazimierz Fabia
22.00 † Adam Kędziora – intencja od przyjaciół
24.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Ewy Kogut i całej rodziny
24.00 W intencji parafian

25.12. – Sobota – Uroczystość Narodzenia Pańskiego

9.30 † Stanisław, Marek, Aleksandra Barejko, Władysława(f) i Leonard Arest
9.30 † Dziadkowie z obojga stron z rodzin: Tyszkowskich, Huzarskich, Masnych i Dobosz
11.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne laski dla Mai z okazji 5 rocznicy urodzin
11.00 † Leszek Gerke 3 rocznica śmierci i zmarli z rodziny
12.30 † Wiesław i Sławomir Brzózy, Aleksander Trzciński
12.30 † Mąż Józef Sobstyl, rodzice i teściowie, siostra Halina
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Jadwigi i Zbigniewa Jabłonowskich z okazji 30-lecia sakramentu małżeństwa