Biuletyn Parafialny nr 430/2022
Święto Chrztu Pańskiego, rok C | 9 stycznia 2022 r.

Iz 40, 1-11; Tt 2, 11-7; Łk 3,15-22

 

Szerzyć woń krzyżma

W Święto Chrztu Pańskiego wpatrujemy się w pokornego Jezusa, który wraz z całym ludem przystąpił do chrztu, którego udzielał Jan w Jordanie. W trakcie modlitwy dochodzi do niecodziennej sytuacji: na Jezusa zstępuje Duch Święty, a z nieba słychać głos Ojca: «Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie». Jezus objawia się w tej scenie jako wzór człowieka modlitwy. To właśnie scena znad Jordanu stanowi punkt zwrotny w życiu Jezusa i jest momentem inaugurującym Jego mesjańską misję. Od tego momentu Jezus z Nazaretu staje się osobą publiczną. Pokazuje, że łączy się solidarnie z grzesznikami, choć sam nie jest grzesznikiem. Królowie, kapłani i prorocy bywali namaszczani olejem. Jezus przewyższa ich wszystkich, ponieważ jest „namaszczony” Duchem Świętym, który Go najściślej łączy z Bogiem. Jezus wstępując do Jordanu uświęcił wodę, która stała się symbolem oczyszczenia i udziału w Jego tajemnicy. Jak naucza papież Franciszek, „Urodziliśmy się dwukrotnie: najpierw do życia naturalnego, a po raz drugi, dzięki spotkaniu z Chrystusem w źródle chrzcielnym. Tam umarliśmy dla śmierci, aby żyć jako dzieci Boże na tym świecie. Tam staliśmy się ludźmi, tak jak sobie tego nigdy nie wyobrażaliśmy. Właśnie dlatego wszyscy musimy szerzyć woń krzyżma, którym zostaliśmy namaszczeni w dniu naszego chrztu” (Audiencja generalna, 2.08.2017). Krzyżmo święte jest oliwą zmieszaną z balsamem i poświęconą uroczyście przez biskupa we Wielki Czwartek, podczas tzw. Mszy Krzyżma. Nazwa Krzyżmo wywodzi się z Imienia: Chrystus (Christus – Chrisma – Krzyżmo). Symbolizuje Chrystusa, w którym człowieczeństwo jest złączone z Bóstwem.

Przy poświęceniu wypowiada się długą modlitwę. W pierwszej części nawiązuje ona do gałązki oliwnej, niesionej Noemu po potopie, namaszczenia Aarona i Dawida, przede wszystkim zaś do namaszczenia Jezusa Chrystusa po chrzcie w Jordanie. W drugiej części modlitwa uprasza o to, by namaszczeni krzyżmem, oczyszczeni od zepsucia, stali się świątynią Bożego majestatu i byli wonnością Chrystusa, od którego wywodzi się nazwa chryzmy. Dzisiaj krzyżma używa się w namaszczeniu po chrzcie, przy bierzmowaniu, święceniach kapłańskich (biskup i prezbiter), poświęceniu ołtarza i kościoła.

Woń krzyżma jest wezwaniem, byśmy roznosili w naszym życiu „woń Chrystusa”. Chodzi o to, byśmy przez bliskość z Chrystusem, zjednoczenie z Nim w miłości, mogli rozwijać podstawowe powołanie, które otrzymaliśmy na chrzcie – chodzi o powołanie do świętości. Dokonuje się to przez wytrwałą modlitwę, która ma stawać się miłą Bogu jak woń kadzidła. Stawanie się człowiekiem modlitwy sprawia, że w swoim życiu, dzięki obecności Ducha Świętego, upodabniamy się do Chrystusa i pełnimy wolę Bożą. Jeśli będziemy promieniować świętością, to wtedy inni będą mogli zobaczyć w nas autentycznych świadków obecności Boga w świecie. To świadectwo wyraża się we wzajemnej miłości. I jest znakiem, również dla tych, którzy nie znają Chrystusa, że źródłem miłości i dobroci jest Trójjedyny Bóg.

Źródło: www.wiara.pl.


 

Ogłoszenia Duszpasterskie

  1. Dziś ofiary składane na tacę przeznaczamy na fundusz remontowy.
  2. Dziś kończy się liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Kolędy tradycyjnie będziemy śpiewać w naszej świątyni do 2 lutego.
  3. W każdą środę zapraszamy na nowennę i Mszę ś do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i zarazem zachęcamy do składania swoich intencji.
  4. Dnia 23 stycznia br.(niedziela) po Mszy św. o godz. 11.00 zapraszamy rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. na spotkanie organizacyjne.
  5. Serdecznie zachęcamy do zamawiania kolędy w swoich domach. Rodziny, które chciałyby, aby ich dom dowiedział ksiądz prosimy, aby wyraziły taką chęć zgłaszając się w zakrystii lub kancelarii parafialnej. W dzisiejszych biuletynach zostały włożone formularze, przez które też możemy zamówić wizytę duszpasterską. Wypełnione kartki wystarczy przynieść do kościoła i wrzucić na tacę.
  6. Rodziny i osoby, które z różnych powodów lękają się przyjąć księdza do swojego domu zapraszamy na tzw. Msze św. kolędowe, które w naszej parafii odprawiamy od poniedziałku do soboty włącznie o godz. 18.00 za mieszkańców poszczególnych ulic. W czasie tych Eucharystii modlimy się o obfite Boże błogosławieństwo w nowym roku dla wszystkich rodzin.
  7. W tym tygodniu na Mszę św. kolędową zapraszamy:

– poniedziałek godz. 18.00 – parafian mieszkających na Marezie przy ul. Długiej i Polnej.

– wtorek – godz. 18.00 – parafian mieszkających w Kwidzynie przy ul. Wiślanej, Gdańskiej, Ślepej, Katedralnej, Zamkowej Górze, Magazynowej, Zbożowej i Pl. Plebiscytowym

– środa – godz. 18.00 – parafian mieszkających w Kwidzynie przy ul. Łąkowej, Górnej, Podjazdowej, Starozamkowej, Prostej

– czwartek – godz. 18.00 – parafian mieszkających w Kwidzynie przy ul. Batalionów Chłopskich.

– w piątek o godz. 18.00 – parafian mieszkających w Kwidzynie przy ul. Braterstwa Narodów(całość).

– w sobotę o godz. 18.00 – parafian mieszkających w Kwidzynie przy ul. Żwirki i Wigury, Zduńskiej, Żelaznej, Małej, Krętej, Widok

W czasie tych Mszy św. istnieje możliwość złożenia ofiary na tacę na rzecz utrzymania i funkcjonowania naszej parafii – za złożone ofiary z serca dziękujemy.

  1. Wznowiliśmy prenumeratę Gościa Niedzielnego a także Małego Gościa, który adresowany jest do dzieci. Tygodniki można nabyć w zakrystii serdecznie zapraszamy.

 

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy:

† Zofia Lipińska 82;

† Lucyna Falgowska 77;

† Mariusz Falgowski 57;

† Henryka Zaworska, l 92;

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…


 

Intencje Mszalne

09.01. – Niedziela chrztu pańskiego

7.30 W intencji parafian
7.30 † Zofia Raguza – Msza św. gregoriańska(9)
9.30 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla rodziców Małgorzaty i Eugeniusza Tuszyńskich – intencja od syna z żoną
9.30 † Włodzimierz Bryksa 11 rocznica śmierci, rodzice i siostra Krystyna
11.00 † Elżbieta Laskowska 30 dzień po pogrzebie
11.00 † Jacek Kobylarz 7 rocznica śmierci
12.30 † Joanna 21 rocznica śmierci
12.30 † Marek Stawarz – Msza św. gregoriańska(9)
18.00 † Mirosław Parulski 30 dzień po pogrzebie

10.01. – Poniedziałek

7.00 † Zofia Raguza – Msza św. gregoriańska(10)
7.00 † Teresa Laps 30 dzień po pogrzebie
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne laski dla Parafian mieszkających na Marezie przy ul. Długiej i Polnej.
18.00 † Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy oraz pozostałe ofiary katastrofy pod Smoleńskiem
18.00 † Marek Stawarz – Msza św. gregoriańska(10)

11.01. – Wtorek

7.00 † Zofia Raguza – Msza św. gregoriańska(11)
7.00 † Stanisław Stefaniak 18 rocznica śmierci
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne laski dla Parafian mieszkających w Kwidzynie przy ul. Wiślanej, Gdańskiej, Ślepej, Katedralnej, Zamkowej Górze, Magazynowej, Zbożowej i Pl. Plebiscytowym
18.00 † Marek Stawarz – Msza św. gregoriańska(11)

12.01. – Środa

7.00 † Marek Stawarz – Msza św. gregoriańska(12)
7.00 † Zofia Raguza – Msza św. gregoriańska(12)
7.00 † Monika i Jan Przedpełscy i ich rodzice
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne laski dla Parafian mieszkających w Kwidzynie przy ul. Łąkowej, Górnej, Podjazdowej, Starozamkowej, Prostej
18.00 W intencjach czcicieli MBNP

13.01. – Czwartek

7.00 † Zofia Raguza – Msza św. gregoriańska(13)
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne laski dla Parafian mieszkających w Kwidzynie przy ul. Batalionów Chłopskich.
18.00 † Zbigniew Wolanin 1 rocznica śmierci oraz zmarli rodzice z obojga stron – intencja od zony i dzieci
18.00 † Marek Stawarz – Msza św. gregoriańska(13)

14.01. – Piątek

7.00 † Zofia Raguza – Msza św. gregoriańska(14)
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne laski dla Parafian mieszkających w Kwidzynie przy ul. Braterstwa Narodów(całość).
18.00 † Marek Stawarz – Msza św. gregoriańska(14)

15.01. – Sobota

7.00 † Marek Stawarz – Msza św. gregoriańska(15)
7.00 † Zofia Raguza – Msza św. gregoriańska(15)
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne laski dla Parafian mieszkających w Kwidzynie przy ul. Żwirki i Wigury, Zduńskiej, Żelaznej, Małej, Krętej, Widok
18.00 † Rodzice: Teresa Czeszejko – Sochacka 11 rocznica śmierci, Tadeusz Czeszejko – Sochacki z okazji urodzin – intencja od córki z rodziną
18.00 † Piotr Powroźnik 2 rocznica śmierci, Józef Powroźnik 1 rocznica śmierci i rodzice z obojga stron