Biuletyn Parafialny nr 445 | II Niedziela Wielkanocna 24.04.2022 r.

Katedra św. Jana Ewangelisty Biuletyn Parafialny nr 445 | II Niedziela Wielkanocna 24.04.2022 r.

Biuletyn Parafialny nr 445 | II Niedziela Wielkanocna 24.04.2022 r.

Biuletyn Parafialny nr 445/2022
II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego, rok C | 24 kwietnia 2022 r.

Dz 5,12-16; Ap 1,9-19; J 20,19-31 

 

Miłość o imieniu miłosierdzie

Ksiądz Tomaš Halík w książce „Dotknij ran” (2010) pokazuje, że chrześcijanie często nie chcą pamiętać lub wręcz buntują się przeciw temu, że fundamentem ich wiary jest Krzyż – czyli cierpienie i rany. To rany przekonały niewiernego Tomasza, że Chrystus zmartwychwstał. Współczesny świat oferuje nam „wiary” lekkie, łatwe i przyjemne, ale czy można się na nich oprzeć w trudnych chwilach? Halík zastanawia się, czy i jak zraniony Chrystus może przemówić do nas, ludzi XXI wieku. Odpowiedź na to pytanie wydaje się przynosić dzisiejsza liturgia słowa. Spotkanie ze Zmartwychwstałym Mistrzem porusza i odmienia Tomasza. Kiedy spotyka się oko w oko, już nie chce dotykać Jego ran. Patrząc na nie zrozumiał, że życie jest mocniejsze niż rany, że można żyć z ranami. Stąd daje odpowiedź: „Pan mój i Bóg mój!”. W Jezusie spotykają się i stykają rany człowieka z ranami Boga. Bóg pokazuje, że siła Jego miłości jest „cięższa od ran”. A ta miłość nosi imię Boże miłosierdzie. W jednym z wywiadów na pytanie: „Czym dla Księdza jest Boże Miłosierdzie?” ks. Feliks Folejewski, pallotyn, zwany warszawskim apostołem Miłosierdzia Bożego, tak odpowiedział: „To jest dar, ale i zadanie. Miłosierdzie Boże to nie znaczy, że Bóg przymyka oczy na nasze grzechy i że można Go lekceważyć. Miłosierdzie Boże jest wychowywaniem do coraz większej delikatności wobec Bożej miłości. Jeśli mam świadomość, że ktoś mnie kocha, to byłbym ostatnim niewdzięcznikiem, bym jednocześnie godził w tę miłość. Ta zasada dotyczy także np. miłości małżeńskiej”. I dalej mówił: „Pamiętam, jak mój znajomy, ksiądz proboszcz Kazimierz Hamerschmidt, napisał na swoim obrazku z okazji 50-lecia kapłaństwa: Nie ma zasług, jest tylko dług spłacany Bogu i ludziom. Pełnym objawieniem miłosierdzia Bożego jest śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Misterium paschalne ukazuje wielkość miłości Boga do człowieka, który „własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wydał”. W śmierci Chrystusa Bóg jest blisko człowieka dając siebie, aby człowiek mógł uczestniczyć w Jego życiu.

Dzięki działaniu Ducha Świętego człowiek otwiera się na działanie miłosierdzia i dostrzega swoją godność, która daje mu możliwość zjednoczenia z Chrystusem, czyli świętości. Jako chrześcijanie mamy najpierw uwielbiać Boga w tajemnicy Jego nieskończonego miłosierdzia.  A następnie to miłosierdzie wzywa nas do tego, byśmy – sami doświadczywszy stawali się miłosierni wobec innych przez słowo, czyn i modlitwę. Pełen łaskawości, współczucia Bóg patrzy na każdego z nas w tę Niedzielę Miłosierdzia. On pragnie dotykać naszych ran i przemieniać je w perły, ponieważ „do końca nas umiłował” i chce, „byśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem”. Ta miłość zaprasza nas, byśmy czerpali siłę do życia, do uzdrawiania ran w nieustannym powtarzaniu: „Jezu, ufam Tobie”. Dlatego też warto mieć nieustanną świadomość słów bł. ks. Michała Sopoćki, że „w zimnym i obojętnym świecie potrafią ostać się tylko serca gorące, które wśród burz i posuchy czerpią moc z ufności w Miłosierdzie Boże”.

Źródło: www.wiara.pl


 

Ogłoszenia Duszpasterskie

  1. Dziś przypada patronalne święto Caritas oraz rozpoczyna się w Kościele Tydzień Miłosierdzia. To nie tylko dzień modlitwy za wszystkich zaangażowanych w dzieła charytatywne, ale także okazja do budzenia wrażliwości na potrzeby innych i przychodzenia im z pomocą.
  2. Jutro, w poniedziałek, 25 kwietnia, przypada święto Świętego Marka Ewangelisty. Jest to także dzień modlitwy o urodzaje. Zapraszamy na Mszę Świętą, w czasie której będziemy się modlić za wszystkich pracujących na roli, aby ich praca była doceniana i szanowana oraz aby nikomu nie brakowało codziennego chleba. Także tego dnia swoje imieniny obchodzi ks. Marek, zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00 w jego intencji oraz prosimy o modlitwę za dostojnego Solenizanta.
  3. We wtorek, 26 kwietnia, będziemy celebrowali uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W tym roku 23 kwietnia przypadł w oktawie Wielkanocy, dlatego uroczystość ku czci Świętego Wojciecha została przeniesiona na 26 kwietnia. Msze Święte tego dnia w naszej świątyni o godz. 7.00 i 18.00.
  4. W piątek, 29 kwietnia, obchodzimy święto Świętej Katarzyny Sieneńskiej, patronki Europy. To również Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, obchodzony w rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau (1945). Naszą modlitwą będziemy otaczać wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego totalitaryzmu, szczególnie kapłanów oraz osoby życia konsekrowanego.
  5. W najbliższą sobotę do katedry na godz. 9.00 zapraszamy wspólnotę i wszystkich sympatyków duchowości franciszkańskiej na spotkanie III FZŚ.
  6. Za tydzień w niedzielę rozpoczniemy miesiąc maj, w którym w sposób szczególny będziemy oddawać cześć Matce Zbawiciela. W naszej świątyni nabożeństwo majowe będzie odprawiane codziennie o godz. 17.30. Serdecznie zapraszamy, aby śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele, zachęcamy do modlitwy przy przydrożnych kapliczkach oraz domach rodzinnych.
  7. Także w najbliższą niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00 zapraszamy na spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii św.
  8. W związku z trwającą wojną na Ukrainie zachęcamy do wspólnego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia w naszych domach i rodzinach.
  9. W każdą środę zapraszamy na nowennę i Mszę ś do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i zarazem zachęcamy do składania swoich intencji.

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy:

  † Halina Kalkowska, l. 86;

  † Jarosław Chojecki, l. 56

  † Irena Okraszewska, l. 82

  † Natalia Wiśniewska, l. 89;

  † Danuta Serafin, l. 78;

  † Anna Pawelszczak, l. 82;

  Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…


 

Intencje Mszalne

24.04. – Niedziela Miłosierdzia Bożego

7.30 W intencji parafian
7.30 † Jadwiga, Kazimierz i Jan Doroś
9.30 † Edmund Kopyciński 5 rocznica śmierci
9.30 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Julii z okazji urodzin i całej rodziny
11.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Przemysława Zgirskiego z okazji urodzin
11.00 Msza św. dziękczynna z prośba o Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Anny, Ewy, Michała  i Katarzyny
12.30 † Rut i Paweł Karneccy
12.30 † Jolanta Dasewicz 13 rocznica śmierci, rodzice z obojga stron, Zofia i Władysław Dasewicz, Norbert i Helena Konczyńscy
18.00 † Rodzice: Zofia, Alojzy, siostra Alicja Jaśniewicz

25.04. – Poniedziałek

7.00 † s. Aleksandra(f)
18.00 † Jarosław Żuchowski
18.00 † Zygmunt Brudziński 2 rocznica śmierci i zmarli z rodziny
18.00 † Andrzej Dąbrowski 2 rocznica śmierci, Helena, Jerzy, Michalina i Felicjan
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla ks. Marka z okazji imienin

26.04. – Wtorek

7.00  
18.00 † Zdzisława(f) Wołos
18.00 † Wanda Kaczyńska 30 dzień po pogrzebie
18.00 † Wanda Talarska w rocznicę śmierci

27.04. – Środa

7.00  
18.00 † Łucja Dąbrowska 1 rocznica śmierci i zmarli z rodziny
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Zuzanny i Martyny w 13 rocznicę urodzin
18.00 W intencjach czcicieli MBNP

28.04. – Czwartek

7.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Barbary i Jacka 38-mej rocznicy ślubu oraz dla dzieci i wnuka
18.00 † Józef (9 rocznica śmierci) i Jadwiga (12 rocznica śmierci) Szwaccy
18.00 † Jan Krupa – intencja od brata
18.00  † Krystyna i Kazimierz Schreiber

29.04. – Piątek – św. Katarzyny Sieneńskiej, Święto

7.00  
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Kazimiery Muzyka z okazji urodzin
18.00 † Henryk Benke 30 dzień po pogrzebie
18.00 † Stanisław i Kazimiera Goluch

30.04. – Sobota

7.00  
9.00 III FZŚ
16.00 Msza św. ślubna
18.00 † Bogumiła(f) Sancewicz, Janusz i Krystyna Archutowscy, Bronisława(f) i Henryk Archutowcy
18.00 † Zenon Majkut
18.00 † Marian Słowiński 6 rocznica śmierci, Józef, Marcin i zmarli z rodzin: Słowińskich i Januszkiewicz

Aktualności

Skip to content