Biuletyn Parafialny nr 447/2022
IV Niedziela Wielkanocna, rok C | 8 maja 2022 r.

Dz 13,14-52; Ap 7,9 -17; J 10,27-30  

 

Podążać za Dobrym Pasterzem

Czwarta Niedziela Wielkanocna jest nazywana w liturgii Niedzielą Dobrego Pasterza. Chrystus, dobry pasterz, oddał swoje życie w miłości, „aby rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno”. Oddał je za owce, które znał po imieniu. Został posłany do wszystkich, a szczególnie grzeszników, ludzi zagubionych, żyjących na marginesie życia. Dla Boga każdy człowiek jest kimś konkretnym, nie przypadkowo spotkanym anonimem. O każdego z nas Jezus troszczy się, chroni przed wpływami fałszywych proroków. On jest jedyną bramą prowadzącą do Bożej owczarni. Przyszedł po to, byśmy mieli życie i to w obfitości. Obfitość oznacza pewien maksymalizm. Dlaczego więc w życiu zadowalamy się czymś małym? Zwykle pytamy: jakie minimum muszę spełnić, żeby przekroczyć próg tolerancji; jak najmniejszym kosztem mogę coś zdobyć. To taki podział marketingowy na dobrych, lepszych i najlepszych. Zresztą, kto chciałby zajmować ostatnie miejsce? Czy jednak chcemy – dorastając do ewangelicznego maksimum – „mieć życie w obfitości”? Dzisiejsza niedziela to także Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Świadectwo Jezusa – dobrego pasterza i tych, którzy wiernie kroczą za Nim, wzbudza nowe powołania. „Najważniejszym i najskuteczniejszym środkiem budzenia powołań jest – jak pisał św. Jan Paweł II – świadectwo życia kapłanów, ich bezwarunkowe oddanie się owczarni Bożej, ich pełna miłości służba Chrystusowi i jego Kościołowi – służba będąca dźwiganiem krzyża, przyjętego z paschalną nadzieją i radością, wreszcie braterska zgoda i gorące pragnienie ewangelizacji” (PDV, 41). Dlatego też „Historia każdego powołania prawie zawsze łączy się ze świadectwem jakiegoś księdza, który przeżywa w radości swoje bycie darem dla bliźnich ze względu na Królestwo Boże. Bliskość i słowo kapłana prowadzą do pojawienia się pytań i do podjęcia ostatecznych decyzji” (Benedykt XVI,Orędziu na 47. Światowy Dzień Modlitw o Powołania). Aby dobrze wypełniać swoje ziemskie posłannictwo, każdy powołany potrzebuj przyjaźni z Jezusem.    

Ma słuchać, aby słowo Jezusa dotarło do jego wnętrza, zaniepokoiło, poddało pod dyskusję, sprowokowało jakąś decyzję, konkretne zachowania. Słuchanie ma powodować zmianę myślenia i życiowych postaw. Inaczej będzie to tylko odrzucenie słowa. Słuchanie słowa i przemiana ma nas pobudzać do naśladowania Chrystusa. A to znaczy, że trzeba wpatrywać się w Boskie Oblicze, szeroko otworzyć oczy, wsłuchiwać się w głos sumienia. Aby pójść za Jezusem trzeba znać cel, mieć poczucie wspólnoty z braćmi i siostrami, być zdolnym do wyrzeczeń, przezwyciężać lęk przed nieznaną przyszłością. Do tego wszystkiego potrzebna jest modlitwa, która daje siłę do wierności i wzrostu w łasce Bożej. Wpatrując się w Jezusa, dobrego pasterza, który oddał życie z miłości do nas, oraz rzesze Jego naśladowców, prośmy o święte powołania do kapłaństwa. Przykładem i orędownikiem u Boga niech stanie się dla nas św. Jan Maria Vianney, proboszcz z Ars, który miał silną więź z parafianami, nauczając ich przez świadectwo swego życia i pokorną modlitwę.  

Źródło: www.wiara.pl


 

Ogłoszenia Duszpasterskie

 1. Jeszcze dziś po Mszy św. o godz. 09.30 zapraszamy na spotkanie młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania rok I.
 2. Dziś czwarta niedziela Wielkanocy, którą nazywamy popularnie Niedzielą Dobrego Pasterza. Dziś przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Prosimy Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza, aby nie zabrakło głosicieli Ewangelii i szafarzy sakramentów świętych.
 3. O godz. 17.30. zapraszamy codziennie na nabożeństwo majowe. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele, zachęcamy do modlitwy przy przydrożnych kapliczkach oraz domach rodzinnych.
 4. Jutro, 9 maja, przypada uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, przeniesiona z 8 maja ze względu na przypadającą niedzielę wielkanocną. Będziemy wzywać jego orędownictwa i wypraszać Bożą pomoc dla naszej ojczyzny. Msze Święte w naszym kościele o godz. 7.00 i 18.00.
 5. Także jutro, we wtorek i środę o godz. 19.00 do katedry zapraszamy dzieci przygotowujące się do przyjęcia I Komunii św. na próby przed tą uroczystością. Obecności obowiązkowa.
 6. W najbliższy czwartek, po Mszy św. około godz. 18.40 zapraszamy na spotkania młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania, rok II.
 7. W piątek, 13 maja, w liturgii będziemy wspominać Matkę Bożą Fatimską. Tego dnia przypada także 39. rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy tego dnia na pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie o godz. 19.00. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec.
 8. W sobotę, 14 maja, święto Świętego Macieja Apostoła, który dołączył do grona Dwunastu po śmierci Judasza.
 9. W związku z trwającą wojną na Ukrainie zachęcamy do wspólnego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia w naszych domach i rodzinach.
 10. W tym czasie niepokojów wspólnoty Neokatechumenalne z parafii Trójcy Św. zapraszają na spotkanie, które odbędzie się z głoszeniem kerygmatu i Dobrej Nowiny na placu Jana Pawła II/ przed kinoteatrem/ dziś od godz. 15.30-17.00. Serdecznie zapraszamy.
 11. W każdą środę zapraszamy na nowennę i Mszę ś do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i zarazem zachęcamy do składania swoich intencji.

 

W tym tygodniu patronują nam:

– poniedziałek, 9 maja – Święty Stanisław (ok. 1030-1079), biskup i męczennik, główny patron Polski;

– sobota, 14 maja – Święty Maciej Apostoł, po śmierci Judasza wybrany drogą losowania do grona Dwunastu.

 

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy:

  † Stefania Mościńska l, 82;

Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…


 

Intencje Mszalne

08.05. – IV Niedziela Wielkanocna

7.30 † Stanisława(f) i Kacper Sienkiewicz
7.30 W intencji parafian
9.30 † Jadwiga Staniszewska 3 rocznica śmierci
9.30 † Stanisław Pydyniak
11.00 † Renata Włodarczyk 10 rocznica śmierci i zmarli z rodziny
11.00 † Stanisław Tomkowski
12.30 † Helena Twardowska 5 rocznica śmierci, rodzice, rodzeństwo, mąż
12.30 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Janiny z okazji urodzin – intencja od dzieci
18.00 † Stanisław, Stanisława(f),brat Janusz Czeszejko- Sochaccy

09.05. – Poniedziałek – św. Stanisława, BM, Uroczystość

7.00 † dr Zbigniew Hałat – według ofiarodawcy gorliwy obrońca życia, prawdy i wolności
18.00 † Stanisław Olszewski z okazji imienin
18.00 † Eugeniusz Dyszkowski 32 rocznica śmierci, Katarzyna Dyszkowska
18.00 O Boże błogosławieństwo, opiekę Maryi, łaskę zdrowia i potrzebne dary dla Stanisławy Wojtackiej i całej jej rodziny

10.05. – Wtorek

7.00 † Rodzice: Bogusława(f) i Stanisław Arumińscy
18.00 † Maria i Aleksander Boryń
18.00 O Boże błogosławieństwo i łaskę zdrowia dla Nikodema i całej rodziny Burnagier
18.00 † Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy oraz pozostałe ofiary katastrofy pod Smoleńskiem

11.05. – Środa

7.00  
18.00 † Helena i Kazimierz Świderscy i zmarli z rodzin Świderskich i Jakubowskich
18.00 † Rodzice Stanisława(f) i Jerzy Rzewuscy i zmarli z rodziny
18.00 W intencjach czcicieli MBNP

12.05. – Czwartek

7.00 † Jan Szponarski 30 dzień po pogrzebie
18.00 † s. Zofia Maryniewska 10 rocznica śmierci
18.00 † Maria 4 rocznica śmierci, Tadeusz Bała, Eugeniusz 2 rocznica śmierci, Ryszard Demianiuk, Helena i Aleksander Flanc
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne laski dla Krystyny z okazji 83 rocznicy urodzin

13.05. – Piątek – NMP z Fatimy

7.00 † Ludomira Czechowska 30 dzień po pogrzebie
18.00 † Weronika i Kazimierz Maszewscy i zmarli rodzice, rodzeństwo i bliscy z obojga stron
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Stanisławy Kossak z okazji imienin – intencja od siostrzenicy
19.00 Nabożeństwo fatimskie

14.05. – Sobota – Św. Macieja, Apostoła, Święto

7.00  
18.00 † Roman Chmielecki 7 rocznica śmierci i rodzice z obojga stron
18.00 † Maria Jurkiewicz 3 rocznica śmierci, Urszula i Antoni Kępscy i zmarli z rodziny
18.00 † Zofia Kopycińska, Zofia Bogacka