Na półce…

book-390277_960_720

 

 

 

 

 

 … zerknij i poleć lekturę innym !!!


  

DSC_0745 

Z dobrą książką startujemy w listopadzie, a więc miesiącu Uroczystości Wszystkich Świętych. Stąd też pierwsza propozycja ciekawej lektury nie może dotyczyć nikogo innego, jak tylko osoby, która świętość osiągnęła. Pochylamy się nad biografią wielkiego polskiego świętego – Ojca Maksymiliana Marii Kolbego. Znany jest przede wszystkim z heroicznego czynu. 30 lipca 1941 roku oddał życie za Franciszka Gajowniczka – sierżanta Wojska Polskiego II RP, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Świadectwa wskazują, iż bunkier głodowy, w którym przebywali, o. Kolbe przez modlitwy i śpiew zamienił w kaplicę. W komorze śmierci żył 386 godzin, dzięki którym ofiarował Franciszkowi, który przeżył obóz, 54 lata życia. Warto zapoznać się bliżej z życiorysem „giganta” miłości do Niepokalanej, wizjonera, który wyprzedzał swoją epokę, a dzięki zaufaniu do Maryi, dokonywał rzeczy zaskakujących nawet dla swoich współbraci i przełożonych. Towarzysząc o. Kolbemu w jego życiu na kartach tej biografii znajdujemy wreszcie odpowiedź na pytanie, dlaczego był zdolny oddać własne życie za nieznajomego, i to w warunkach, w których instynkt nastawiony jest tylko na jeden cel – przeżyć. Mam nadzieję, że po tej lekturze rozpali się w każdym z nas pragnienie świętości, zgodnie z zasadą „święci rodzą świętych”.

………………………..

⇒ Warto też przeczytać krótki życiorys i wspomnienia Franciszka Gajowniczka, jak również wywiad
z Michałem Micherdzińskim, który był jednym z ostatnich świadków słynnego apelu w obozie
KL Auschwitz:

Kliknij, aby przejść do strony


 

IMG_0920

Ks. Piotr Glas… Jak każdy, ma swoich zwolenników i przeciwników. Osobiście bardzo cenię sobie tego kapłana za prezentowany przez niego realizm wiary. W jego słowach nie znajdziecie Państwo kokieterii, poprawności politycznej czy owijania w bawełnę. Wszystko, co mówi, mówi z miłości do bliźniego, kierowany kapłańskim, duszpasterskim obowiązkiem dbania o powierzone mu owce w Kościele Katolickim. Proponowany wywiad rzeka traktuje o potędze Matki Bożej, walce duchowej i czasach ostatecznych, a to wszystko widziane oczami doświadczonego egzorcysty. Żyjemy w świecie, który potrzebuje ludzi mocno osadzonych na Ewangelii. Każdego dnia, jak Maryja musimy dokonywać wyborów. Nie ma już czasu na czekanie, obojętność, przyglądanie się z boku. W życiu duchowym nie ma przecież trzech dróg. Albo idziemy za Panem, albo za szatanem błądząc coraz bardziej. Lektura ta jest o tyle ciekawa i wartościowa, że pozwala nam spojrzeć krytycznie na Kościół, jako wspólnotę, a z drugiej strony daje nam do myślenia o nas samych, którzy tą wspólnotę tworzymy. Całość bowiem zawsze składa się z poszczególnych indywidualności. Ksiądz Glas nie pozostawia nas bez podania recepty na konkretną, jakościową zmianę naszego życia i duchowego odnowienia Kościoła. Jedno bez drugiego jest przecież niemożliwe. Jeżeli Kościół Chrystusowy jest bliski Twojemu sercu, a Twoje miejsce i rola w tym Kościele nie są Ci obojętne, to ta lektura jest dla Ciebie. Zachęcam też, aby sięgnął po nią każdy, kto z Kościołem jest na bakier, gdyż to puste miejsce w Kościele jest tylko Twoje i czeka na Ciebie. Chrystus potrzebuje dziś każdego serca i każdych dłoni, bo czas jest bliski…


 

DSC_0787

W styczniu proponuję lekturę Czcigodnego Sługi Bożego Abp. Fultona J. Sheena „Siedem Słów Jezusa i Maryi”. Kiedy rozmawiam z ludźmi o ich problemach, kiedy proszą mnie o modlitwę w trudnych sytuacjach, dochodzę do wniosku, że w większości przypadków wszystkie zaistniałe w ich życiu problemy, są wynikiem choroby, która zatruwa dzisiejszy świat. Co to za choroba? W rubryce rozpoznanie – napisałbym: „brak wartości słowa, brak poszanowania słowa, brak zaufania słowu, nieświadomość mocy słowa”. Wystarczy zajrzeć do Księgi Rodzaju, aby się przekonać, jaką moc ma Słowo: „A potem Bóg rzekł:” (Rdz 1,6). I się działo. On stwarzał Słowem. Wszystko rozpoczęło się od Słowa, które wypowiedział Bóg: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało.” (J 1, 1-3). Książka, do której lektury bardzo zachęcam, pokazuje nam, co dzieje się w momencie, kiedy człowiek ma świadomość wiarygodności Boga i mocy wypowiadanego przez Niego Słowa, ale także zdaje sobie sprawę, że i jego słowo wypowiadane w stronę Boga – na które On czeka – ma moc sprawczą. Musimy zdać sobie sprawę, że skoro Bóg mówi: „Zaiste, podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewnią urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa.” (Iz 55, 10-11)to jest to dla nas wskazówka, że nasze słowa które wypowiadamy, obietnice i przysięgi które składamy, mają moc budować, albo niszczyć. Czytając tę książkę wręcz poczujesz, jaką moc ma słowo, co to znaczy być wiernym słowu i współpracować ze Słowem Boga. Mam również nadzieję, iż przekonasz się, że Bóg nie cofa wypowiedzianej obietnicy, i jeżeli tylko odpowiesz Mu na Jego Słowo, i będziesz wiernie trwał przy tym Słowie, twoje życie wróci na właściwe tory, a jeżeli tam jest, to Bóg jeszcze mocniej je utwierdzi.


 

IMG_0979IMG_0980

Szczerze mówiąc nie lubię lutego i walentynek. Uważam bowiem, że każdego dnia ludzie, którzy się kochają, powinni to sobie okazywać. Skoro jednak ten dzień zadomowił się w naszej kulturze, proponuję podejść do sprawy poważnie, aby miłość nie kończyła się na lukrowanych serduszkach. Proponuję w lutym dwie książki – dla niego i dla niej.

Dzikie serce – tęsknoty męskiej duszy„, to zaproszenie do odkrycia męskości na nowo. John Eldredge pokazuje, co zostało całkowicie stracone dla naszego myślenia, a co naprawdę definiuje istotę męskości. Wystarczy wspomnieć o trzech filarach: pragnienie stoczenia bitwy, przeżycia przygody i uratowania damy w nieszczęściu. Tęsknisz za pasją, za wolnością, za życiem – ta książka jest dla Ciebie :).

Urzekająca – odkrywanie tajemnicy kobiecej duszy„, to propozycja dla niej. Która kobieta, jako mała dziewczynka nie marzyła o odegraniu niezastąpionej roli Pięknej w czyjejś historii. Te pragnienia, to coś więcej niż dziecięca zabawa. To sekret kobiecego serca – być urzekającą. Sięgnij po tę lekturę a zobaczysz, jak piękną stworzył Cię Bóg.

Na koniec – obowiązkowe zadanie domowe :). Nie idzie o to, aby każdy przeczytał książkę do niego skierowaną. Zróbcie krok dalej. Zamieńcie się książkami. Odkryjcie tajemnice swoich serc. To pomoże Wam siebie wzajemnie zrozumieć. Te dwie lektury są obowiązkowe dla każdego męża i ojca, jak też żony i matki. To również lektura dla singli. Odkryjcie męskość i kobiecość w najlepszym wydaniu – Bóg jest Wielkim Kreatorem.