Szukaj
Close this search box.

Projekt “Korpus średniowiecznych malowideł ściennych w katedrze kwidzyńskiej”

Katedra św. Jana Ewangelisty Projekt “Korpus średniowiecznych malowideł ściennych w katedrze kwidzyńskiej”

Pod koniec 2022 roku rozpoczęły się prace badawcze i dokumentacyjne, które objęły analizy GOTYCKICH MALOWIDEŁ ŚCIENNYCH, znacząco uzupełniając wiedzę o historii katedry i jej stanie zachowania, zgromadzoną podczas prac realizowanych w okresie IX-XII 2022. Prace te, zrealizowane przez dr hab. Juliusza Raczkowskiego, prof. UMK w ramach projektu “KORPUS ŚREDNIOWIECZNYCH MALOWIDEŁ ŚCIENNYCH W KATEDRZE KWIDZYŃSKIEJ“, były możliwe dzięki stypendium twórczemu na rok 2023, przyznanemu w kategorii “Opieka nad zabytkami” przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (wyniki konkursu). Katedra była partnerem w tym projekcie.

W ramach projektu opracowany został katalog malowideł w górnym chórze i korpusie oraz nowoodkrytych reliktów malowideł na emporze organowej.

Prace in situ objęły:

  • dokumentację wizualną z wykorzystaniem DRONA, w tym aeropanoramy
  • uszczegółowioną dokumentację fotograficzną VIS, głównie pod kątem stanu zachowania z naciskiem na historyczne ingerencje w warstwy malarskie oraz ich autentyczność, wykonana w wysokiej rozdzielczości
  • badania nieniszczące (analiza XRF składu pierwiastkowego materiałów zastosowanych przy wykonaniu malowideł w górnym chórze w obu fazach (k. XIV, k. XV w.)
  • analizę w bliskiej podczerwieni (NIR) , detali malowideł ściennych w korpusie, w górnym chórze i na emporze
Górny chór – cykl malowideł, panorama z drona, fot. J. Raczkowski, 2023

Aktualności

XIII Niedziela Zwykła 30.06.2024

1. W tę niedzielę żegnamy ks. Krystiana. Dziękujemy za lata posługi duszpasterskiej, zaangażowanie i życzymy Bożego błogosławieństwa. Po Mszach świętych parafialny Zespół Caritas prowadzi

Czytaj dalej
Skip to content