Niedziela Palmowa – 29.03.2026 | Biuletyn parafialny nr 616

Katedra św. Jana Ewangelisty Niedziela Palmowa – 29.03.2026 | Biuletyn parafialny nr 616

Niedziela Palmowa – 29.03.2026 | Biuletyn parafialny nr 616

  1. Rozpoczynamy Wielki Tydzień, najważniejszy dla chrześcijan czas w ciągu całego roku liturgicznego. Przeżywać będziemy tajemnicę Odkupienia człowieka. Będziemy towarzyszyć Chrystusowi Panu
    w Jego opuszczeniu, w drodze na Golgotę i będziemy patrzeć „na tego, którego przebili” (J 19, 37) oraz będziemy świadkami pustego grobu.
  2. Dziś po Mszy wieczornej odbędzie się spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z roku I.
  3. Serdecznie zapraszamy na dzisiejszy koncert pieśni pasyjnych w naszej Katedrze. W programie znajdą się utwory o tradycyjne oraz współczesne w wykonaniu Chóru Kisielice i Kwidzyńskiego Chóru Katedralnego pod dyrekcją Przemysława Pietrzaka i Kacpra Kopańskiego. Muzyce towarzyszyć będzie poezja p. Ewy Jarosz oraz Heleny Zakrzewskiej-Kisielewskiej. Zapraszamy po Mszy św. wieczornej ok godz. 18.45.
  4. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego oraz na dekorację ołtarza na Święta Wielkanocne można jeszcze składać do skarbony ustawionej pod dużą amboną. Serdecznie Bóg zapłać za okazane wsparcie.
  5. Zachęcamy do skorzystania w Wielkim Tygodniu z Sakramentu Pokuty i Pojednania od poniedziałku do środy od godz. 17.30.
  6. Serdecznie zapraszamy wszystkie Panie na wyjątkową Drogę Krzyżową kobiet „Moja droga”, która odbędzie się w Wielką Środę – 1.04.2026 r. Rozpoczniemy Mszą św. o godz. 18:00 w Katedrze
    w Kwidzynie, a następnie wyruszymy wspólnie na Drogę Krzyżową trasą: Katedra → Balaton → Katedra.
  7. Kancelaria Parafialna czynna w tym tygodniu wyłącznie w Wielką Środę od 15.30 do 17.30.
  8. Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi Zakładu Karnego w Sztumie Panu Płk. Ireneuszowi Łepkowskie-mu, delegacji; Pani Annie Jasnoch-Rygielskiej oraz Panu Adamowi Dymitrzakowi a także podopiecznym osadzonym, którzy wsparli inicjatywę Drogi Krzyżowej Kobiet i wykonali 270 krzyżów. Serdeczne podziękowania kierujemy również do Dyrekcji, Wychowawców oraz Osadzonych Zakładu Karnego
    w Kwidzynie za nieocenioną pomoc w przedświątecznym przygotowaniu katedry oraz terenu wokół niej.
  9. W Triduum Paschalnym zapraszamy przed każdą liturgią na katechezę wprowadzającej do obrzędów: w Wielki Czwartek o godz. 17.30, w Wielki Piątek, o godz. 17.30, w Wielką Sobotę o godz. 19.30.
  10. W Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 rozpoczniemy Święte Triduum Paschalne, nie będzie Mszy św. porannej. Wspominać będziemy Ostatnią Wieczerzę i ustanowienie przez Pana sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Na zakończenie Liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przenie-siony do ołtarza wystawienia tzw. Ciemnicy, gdzie towarzyszyć będziemy Chrystusowi Panu w Jego opuszczeniu i uwięzieniu. Adoracja w Ciemnicy do godz. 22.00.
  11. Wielki Piątek kościół nie sprawuje Eucharystii – idzie za Chrystusem Jego krzyżową drogą. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy od godz. 8.00. O godz. 9.00 zapraszamy na Ciemną Jutrznię – modlitwę psalmami, o godz. 15.00 – zapraszamy na Drogę Krzyżową a o godz. 18.00 na Liturgię Męki Pańskiej, gdzie w miejsce sprawowania Eucharystii adorować będziemy Krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa. Na zakończenie Liturgii przeniesiemy Najświętszy Sakrament do symbolicznego Grobu Pańskiego, przy którym oczekiwać będziemy Jego zmartwychwstania. Możliwość spowiedzi po zakoń-czeniu Liturgii. Adoracja przy grobie do godz. 22.00. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. W Wielki Piątek wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wtrzęmięźliwość od pokarów mięsnych, a wszystkich między 18. a 60. rokiem życia dodatkowo obowiązuje post ścisły – czyli jeden posiłek do syta i dwa lekkie.
  12. W Wielką Sobotę Kościół trwa w ciszy przy Grobie Pańskim. Jest to dzień zstąpienia Chrystusa do otchłani. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od godz. 8.00. O godz. 9.00 zapraszamy na Ciemną Jutrznię – modlitwę psalmami. Od godz. 10.00 do 14.00 w katedrze, co pół godziny, błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny. Błogosławieństwo pokarmów: na Marezie w Świetlicy Wiejskiej (ul. Osiedlowa 6) o godz. 9.30,
    w Korzeniewie przy Bibliotece o godz. 10.00, w Rozpędzinach przy Kapliczce o godz. 10.00, w Baldramie w Świetlicy Wiejskiej o godz. 10.30 i w Lipiankach przy Świetlicy Wiejskiej o godz. 10.30. Świętowanie Wielkiej Nocy Rozpoczniemy Uroczystą Wigilią Paschalną o godz. 20.00 – jest to najważniejsza Liturgia wielkanocna i zarazem najważniejsza Liturgia w ciągu całego roku. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia na zewnątrz katedry przy krzyżu. Prosimy by zabrać ze sobą świece.
  13. Niedzielę Wielkanocną rozpoczniemy od celebracji Mszy Rezurekcyjnej o godz. 6.00, którą poprzedzi procesja wewnątrz katedry. Następne Msze św. tego dnia o godz. 9.30, 11.00, 12.30 i 18.00.
  14. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. o godz. 7.30, 9.30, 11.00, 12.30 i 18.00.
  15. Z racji pierwszego piątku miesiąca Księża udadzą się z posługom chorym wg następującego porządku: ks. Amadeusz – w Wielki Wtorek i Wielką Środę, ks. Piotr – w Wielką Środę, ks. Andrzej – w Wielki Piątek.
  16. Zachęcamy naszych parafian oraz mieszkańców Kwidzyna i okolic do wsparcia inicjatywy przekazania 1,5% z rozliczenia podatku PIT za rok 2025 na rzecz ratowania naszej zabytkowej Katedry. Wszystkie informacje można znaleźć na tablicach wystawionych przy wejściu do kościoła.
  17. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: śp. Maria Kostanowska, l. 89, śp. Władysław Malinowski, l. 58, śp. Łucja Cylka, l. 85. Wieczny odpoczynek…

Aktualności

Życzenia Wielkanocne

„Śmierć Pana Boga naszego nie powinna być powodem do wstydu; raczej powinna być naszą największą nadzieją, naszą największą chwałą. Przyjmując na siebie śmierć, którą

Czytaj dalej
Przejdź do treści