Szukaj
Close this search box.

Bierzmowanie

Bierzmowanie jest sakramentem wtajemniczenia chrześcijańskiego, w którym ochrzczeni otrzymują pełnię Ducha Świętego, tak jak Apostołowie otrzymali Go w dzień Pięćdziesiątnicy. Bierzmowanie jest więc dopełnieniem łaski chrztu, daje jej wzrost i pogłębienie, ściślej jednoczy z Chrystusem dzięki Jego Duchowi, głębiej zakorzenia w synostwie Bożym, pomnaża dary Ducha Świętego otrzymane we chrzcie, udoskonala więź z Kościołem, udziela specjalnej mocy Ducha Świętego do mężnego wyznawania imienia Chrystusa oraz do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem.

(por. KKK nr 1303)

PRZYGOTOWANIE MŁODZIEŻY DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA:

Praktyki religijne dojrzałego chrześcijanina:

 1. Niedzielna Eucharystia (godz. 9.30).
 2. Pierwszopiątkowa comiesięczna spowiedź i Msza św.
 3. Udział w spotkaniach.
 4. Udział w nabożeństwach:
 • różaniec (październik)
 • roraty (Adwent)
 • droga krzyżowa (Wielki Post)
 • nabożeństwo majowe
 1. Sprawowanie.
 2. Zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej (służba przy ołtarzu, pomoc w przygotowaniu liturgii i nabożeństw, udział w akcjach itp.).
 3. Udział w katechezie szkolnej.
 4. Udział w dziewięciodniowej nowennie (połączonej z próbami) bezpośrednio przygotowującej do uroczystości przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.
 5. Osoby ochrzczone poza naszą parafią dostarczają metryki chrztu do końca października.

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA

Pobierz plik PDF

 

PRZYGOTOWANIE DOROSŁYCH DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA

Odbywa się raz w roku przez okres Wielkiego Postu.

Sakrament Bierzmowania jest udzielany dorosłym z poza parafii w Konkatedrze w każdy piątek po Mszy św. wieczornej. Należy jednak zgłosić wcześniej ten fakt kontaktując się telefonicznie z ks. Proboszczem kan. Ignacym Najmowiczem lub z ks. Przemysławem Demskim (zobacz numery telefonów).

Dorosły pragnący przyjąć Sakrament Bierzmowania powinien:

 • Zgłosić się do zakrystii przed Mszą św. wieczorną ok. godz. 17.30,
 • Posiadać ze sobą: zaświadczenie od proboszcza rodzinnej parafii o przygotowaniu do Sakramentu Bierzmowania oraz kartkę do bierzmowania z wypisanymi danymi (m.in. dane osobowe kandydata, data i nr aktu chrztu, imię z bierzmowania) w dwóch egzemplarzach,
 • Skorzystać przed Bierzmowaniem z Sakramentu pokuty i pojednania

 

Aktualności

XIII Niedziela Zwykła 30.06.2024

1. W tę niedzielę żegnamy ks. Krystiana. Dziękujemy za lata posługi duszpasterskiej, zaangażowanie i życzymy Bożego błogosławieństwa. Po Mszach świętych parafialny Zespół Caritas prowadzi

Czytaj dalej
Skip to content