Biuletyn Parafialny nr 425/2021
II Niedziela Adwentu, rok C | 5 grudnia 2021 r.

Ba 5, 1–9; Flp 1, 4–6.8–11; Łk 3, 1–6

 

Droga dla Pana

W drugą niedzielę Adwentu rozlega się wołanie proroka Barucha: „Oblecz się płaszczem sprawiedliwości pochodzącej od Boga, włóż na głowę swą koronę chwały Przedwiecznego”. Słowo Boże uświadamia nam, że mamy zatrzymać się i zastanowić nad sensem naszego życia, by podjąć nawrócenie. Słowo, które stało się ciałem, zamieszka w Kościele. To do niego prorok kieruje słowa: Podnieś się, Jeruzalem! Stań na miejscu wysokim, spojrzyj na wschód, zobacz twe dzieci, zgromadzone na słowo Świętego od wschodu słońca aż do zachodu, rozradowane, że Bóg o nich pamiętał”. Droga, by „podnieść się” i wrócić do Pana ma różną długość, bo przecież „każda dusza to inny świat”. Warto w tym miejscu zatrzymać się nad drogą wiary św. Augustyna, który pod wpływem lektury klasyków rzymskich zaczął szukać prawdy. Biblia wydawała mu się wtedy prostacka. Za problemami filozoficznymi poszły i wątpliwości religijne. W tym czasie wstąpił też do sekty manichejskiej. W wieku 30 lat, jako retor, włączył się w prowadzenie szkoły w Mediolanie, gdzie zetknął się ze św. Ambrożym, biskupem tego miasta. Augustyn zaczął chodzić na jego kazania. Ambroży zaimponował mu wymową i głębią treści. Niedługo potem Augustyn wziął do ręki Listy św. Pawia Apostoła i natrafił na fragment Listu do Rzymian: „Żyjmy przyzwoicie jak jasny dzień: nie w hulankach i pijatykach, nie w rozpuście i w wyuzdaniu, nie w kłótni i zazdrości. Ale przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa, i nie troszczcie się zbytnio o ciało, dogadzając żądzom” (Rz 13,13-14). Jak napisał Augustyn w swoich „Wyznaniach”, poczuł nagle jakby strumień silnego światła w ciemnej nocy swojej duszy. Zrozumiał sens swojego życia, odczuł żal z powodu zmarnowanej przeszłości. I wkrótce, w wieku 33 lat, przyjął chrzest. Stał się wielkim nauczycielem wiary, pisarzem chrześcijańskim, biskupem i doktorem Kościoła. Droga powrotu do Boga jest dostępna dla każdego z nas i prowadzi do spotkania z Bożą miłością, która czyni wszystko nowe. I prowadzi do zachwytu, wraz z psalmistą, że „Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas”.

Przygotowanie do spotkania z Panem w tajemnicy Jego narodzenia ma wypełnić nasz tegoroczny Adwent. Św. Augustyn po swoim nawróceniu rozdał swój majątek pomiędzy ubogich i z przyjaciółmi zamieszkali razem, oddając się modlitwie, dyskusji na tematy religijne i studiom Pisma Świętego. W ten sposób zrozumiał, że celem jego życia jest Jezus Chrystus i poszukiwanie królestwa Bożego. Św. Jan, który „obchodził całą okolicę nad Jordanem i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów” ma dziś dla nas konkretną propozycję. Swoim nauczaniem wskazuje na Mesjasza, w którym historia zbawienia ma swój punkt przełomowy. Kto pragnie przyjąć do swojego życia Jezusa, nie może żyć w starych i grzesznych przyzwyczajeniach, udawać pobożności czy od czasu do czasu przypomnieć sobie o Bogu. Pomocą w otwarciu serca na przychodzącego Pana jest słowo Boże i modlitwa. Dzięki temu nasze serce napełnia się miłością, którą możemy dzielić się z innymi przez słowa, czyny i modlitwę.

„Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego; wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże”.


 

Ogłoszenia Duszpasterskie

 1. Każdego dnia zachęcamy do uczestniczenia w porannej Mszy Świętej ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwanej roratami. W naszym kościele są one odprawiane o godz. 6.30. Dzieci na swoje roraty zapraszamy w każdy poniedziałek i środę też o godz. 6.30.
 2. W rozpoczynającym się tygodniu wspominamy w liturgii: w poniedziałek – św. Mikołaja – biskupa, patrona Elbląga; we wtorek – św. Ambrożego – patrona pszczelarzy; w środę – Niepokalane Poczęcie NMP (uroczystość – Msze św. 6.30 i 18.00); w piątek – NMP Loretańska.
 3. W najbliższy czwartek po Mszy św. o godz. 18.40 zapraszamy. Młodzież, rok II, na spotkanie przygotowujące do sakramentu bierzmowania.
 4. W najbliższą sobotę o godz. 9.00 do katedry zapraszamy wspólnot i wszystkich sympatyków duchowości franciszkańskiej na spotkanie III FZŚ.
 5. Za tydzień w naszej parafii rozpoczną się rekolekcje adwentowe i potrwają do środy włącznie. Rekolekcje wygłosi ks. Dariusz Morawski, proboszcz parafii pw. Św. Rodziny w Ryjewie. Już dziś prosimy o modlitwę w intencji ks. Rekolekcjonisty i o błogosławione owoce naszych rekolekcji.
 6. Ofiary zbierane za tydzień na tacę przeznaczamy na fundusz remontowy.
 7. Także za tydzień w niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św.
 8. Pan Bartłomiej, nasz organista, rozprowadza poświęcone opłatki na stół wigilijny. Prosimy o życzliwe przyjęcie go w waszych domach.
 9. Od dziś w katedrze zostały wystawione kosze i skarbonki. Produkty i ofiary złożone przy tej okazji zostaną przeznaczone na zrobienie paczek dla najuboższych mieszkańców naszej parafii.
 10. Nasz parafialny zespół Caritas rozprowadza świece na stół wigilijny w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oraz poświęcone opłatki. Opłatki można nabyć także w siedzibie Caritasu przy ul. Targowej 7, w każdy poniedziałek i wtorek w godz. 10.00 – 12.00.
 11. W roku Pańskim 2022 z powodów panującej pandemii nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy odbędzie się tradycyjna wizyta duszpasterska zwana kolędą. W związku z tym informujemy, że w związku z licznymi zapytaniami ze strony parafian, istnieje możliwość, aby do swojego domu zaprosić księdza wraz z wizytą duszpasterską. Rodziny, które chciałyby, aby ich dom odwiedził ksiądz w ramach tzw. Kolędy, prosimy, aby taką chęć zgłosić w zakrystii, kancelarii lub dzwoniąc do księdza Przemysława– nr tel. 512-774-377.

 

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy:

† Danuta Jezierska, l. 82;

† Elżbieta Zielińska, l. 78;

† Jarosław Drozd, l. 47;

† Stanisław Bużek, l. 81;

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…


 

Intencje Mszalne

05.12. – II Niedziela Adwentu

7.30 W intencji parafian
7.30 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla ks. Krystiana z okazji imienin
9.30 † Anna i Jan Kopisto, Maria i Konstanty Wiśniewscy
9.30 † Helena Gimza
11.00 † Janina Olszewska 15 rocznica śmierci, Bronisław Olszewski 28 rocznica śmierci, zmarli z rodzin: Olszewskich i Drozdowskich
11.00 † Krystyna(9 rocznica śmierci) i Bolesław(13 rocznica śmierci) Grunt
12.30 † Jan Kozak 5 rocznica śmierci, Jarosław Kozak 1 rocznica śmierci, Helena Różyńska 37 rocznica śmierci
12.30 † Julia i Antoni Wereda
18.00 † Krzysztof Kannenberg 1 rocznica śmierci, Jerzy i dziadkowie z obojga stron

06.12. – Poniedziałek – św. Mikołaja, Biskupa

6.30 † Marek Paluszek 30 dzień po pogrzebie
18.00 † Janina Horyd – intencja od Marii i Leszka Ogrodników
18.00 † Eugenia Piotrowska 32 rocznica śmierci, Andrzej Kelner 9 rocznica śmierci
18.00 † Stanisław Piłat

07.12. – Wtorek – św. Ambrożego, wspomnienie

6.30  
18.00 † Mirosława(f) Kociszewska w rocznicę śmierci
18.00 † Helena i Franciszek Rączka
18.00 † Genowefa, Henryk i Zbigniew Żak

08.12. – Środa – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

6.30  
18.00 † Katarzyna Dyszkowska – intencja od brata
18.00 † Maria, Jan, Jaś Hornik, Janusz Klain
18.00 W intencjach czcicieli MBNP

09.12. – Czwartek

6.30  
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Mirosława(m)
18.00 † Zofia, Teofil, Edmund, Barbara Kopycińscy, Zofia Bogacka, Krystyna i Stanisław Łompieś

10.12. – Piątek

6.30  
18.00 † Janina Horyd 30 dzień po pogrzebie
18.00 † Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy oraz pozostałe ofiary katastrofy pod Smoleńskiem

11.12. – Sobota

6.30 † Jan Kamiński 1 rocznica śmierć i zmarli rodzice z obojga stron
6.30 † Wiesław Jeżewski w rocznicę śmierci
18.00 † Marianna, Zygmunt, Paweł, Leonard, Klara i zmarli z rodziny Wróblewiczów
18.00 † Józef, Józefa(f) Pazdan, Ignacy, Anna Fortuna, Tadeusz Jewiczuk
18.00 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Angeliki i Arkadiusza w 3 miesiące po ślubie