Biuletyn Parafialny nr 428/2021
Niedziela Świętej Rodziny, rok C | 26 grudnia 2021 r.

Rdz 15, 1-6.21,1-3; Hbr 11, 8 -19; Łk 2,22-40

 

Zaprosić Boga do rodziny

W dzisiejszą niedzielę nasze myśli biegną do Nazaretu, gdzie Jezus, Maryja i Józef dzielili los wielu współczesnych sobie rodzin. Tym, co stanowi dla nas przykład, jest miłość, która była w tej rodzinie na pierwszym miejscu. Kiedy patrzymy na Świętą Rodzinę, to przed oczyma stają nam rodziny, w których żyjemy. Przy okazji Świąt Bożego Narodzenia uświadamiamy sobie jeszcze bardziej ich ważną rolę w naszym życiu. Małżeństwo, które jest sakramentalnym „przymierzem, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia” (KKK 1601), stanowi fundament rodziny. Życie małżeńskie trzeba programować z Bogiem, a nie na własną rękę. Trzeba zapraszać Go do rodzinnego stołu, rodzinnych rozmów, decyzji, rodzinnej troski o każdego w domu. Z Nim trzeba pochylać się nad chorym, planować swój czas, niedzielę czy wypoczynek. Z Nim oglądać film, korzystać z Internetu, z Nim przyjmować gości. Z Nim przeżywać poczęcie i narodziny kolejnych dzieci i z Nim zamykać oczy tym, którzy udają się do domu Ojca. Jeżeli o tym się zapomina, jeśli nie dopuszcza się Boga do codziennego życia w rodzinie, to rodzina zawsze stanie się „duchową pustynią”. Papież Benedykt naucza, że „kto się modli, nie traci czasu, nawet jeśli wszystko wskazuje na potrzebę pilnej interwencji i skłania nas jedynie do działania” (DCE 36). Pochłonięcie aktywizmem może prowadzić do tego, że modlitwa utraci swój charakter chrześcijański i swoją prawdziwą skuteczność. Jeśli jednak dostrzeżemy jej wartość, może stać się fundamentem w budowaniu małżeństwa i rodziny. Tak o modlitwie i porozumieniu w swojej rodzinie mówi Marta: Czymś wspaniałym jest powierzanie prowadzenia codziennej modlitwy dorastającym dzieciom, które coraz mniej zdają sobie sprawę z wagi tej modlitwy i nie pamiętają, że właśnie rozmowa z Bogiem, niekolorowe czasopisma czy modne ciuchy to prawdziwa droga do szczęścia. W mojej rodzinie codziennie odmawiamy różaniec. Nieważne, że któreś z dzieci ma dużo lekcji, a rodzice zapracowani nie mają siły na odmówienie różańca. Zostawiamy wszystkie obowiązki codziennego życia i klękamy przed obrazem Jezusa lub Maryi, powierzając się w modlitwie różańcowej i odmawiając pacierz.

Rodzice po długotrwałej praktyce kiedyś dali mi wybór chcąc sprawdzić czy naprawdę umiłowałam tę „łódź ratunkową”, pozwolili mi dokonać wyboru: „Jeśli chcesz możesz modlić się dzisiaj z nami, jeżeli nie to nie musisz. Nikt nie będzie na Ciebie krzyczał ani Cię zmuszał. Dziś dajemy Ci wolny wybór”. Teraz wydaje mi się to oczywiste. ale wtedy mój wybór wydawał się rodzicom raczej niemożliwy. Kiedy już miałam powiedzieć, ze nie mam ochoty się dziś modlić coś zamknęło mi usta, a w głębi duszy usłyszałam słowa: „Pomódl się, Bóg Cię ukochał”. Odpowiedziałam: „Tak, modlę się z wami”. Wielu małżonków, którzy mają już za sobą długi staż małżeński, mówią, że wytrwali dzięki wsparciu i opiece Bożej. Dlatego wspólnie świętują imieniny, urodziny, a w rocznicę zawarcia małżeństwa zamawiają Msze Święte dziękczynne, by jednocześnie prosić dla siebie i swoich bliskich o łaski potrzebne na dalsze lata życia. W ten sposób przypominają sobie, że miłość jest „więzią doskonałości” i ona jedynie się liczy.


 

Ogłoszenia Duszpasterskie

  1. Jutro będziemy obchodzić Święto św. Jana Ewangelisty. Jest to dzień naszego odpustu parafialnego. Zapraszamy na Msze św. o godz. 7.00, dodatkowa Msza św. będzie odprawiona wyjątkowo w tym roku o godz. 10.00 oraz godz. 18.00. Obrzęd poświęcenia wina na każdej Mszy św.
  2. We wtorek, 28 grudnia, przypada liturgiczne święto Świętych Młodzianków. Tego dnia będziemy się modlić szczególnie za dzieci nienarodzone oraz niemowlęta.
  3. Zbliża się koniec roku. 31 grudnia zapraszamy o godz. 18.00 na Mszę św. dziękczynną w czasie której podziękujemy za dary i łaski otrzymane w minionym roku, będziemy błagać Boga o przebaczenie wszystkich naszych grzechów popełnionych indywidualnie i społecznie, a także prosić o błogosławieństwo Boże na rozpoczynający się nowy rok.
  4. W sobotę 1 stycznia uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Msze Święte o godz. 9.30; 11.00; 12.30; 18.00. Jest to również Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Ciągle słyszymy o nowych konfliktach, które wybuchają w różnych miejscach świata. W czasie modlitwy o pokój módlmy się także o opamiętanie dla tych, którzy dla własnych interesów sieją niepokój i wywołują konflikty.
  5. W każdą środę zapraszamy na nowennę i Mszę ś do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i zarazem zachęcamy do składania swoich intencji.
  6. W roku Pańskim 2022 z powodów panującej pandemii nie wiemy czy odbędzie się tradycyjna, jak co roku, wizyta duszpasterska w waszych domach, zwana kolędą. Jednakże wiedząc o tym, jak dla wielu parafian ważne jest błogosławieństwo i modlitwa w nowym roku, pragniemy jako duszpasterze parafii wychodząc, chociaż w ograniczony sposób naprzeciw Waszym pragnieniom, zaprosić Was do wspólnej modlitwy podczas Mszy św., które od 07 stycznia będą odbywały się w naszym kościele, w intencji mieszkańców danej ulicy. W czasie tych Eucharystii będziemy Bogu dziękowali za miniony rok, a jednocześnie razem będziemy prosić o Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski w nowym roku, jednocześnie pamiętając, by wznieść nasze modlitwy do Boga pełnego miłosierdzia za tych, którzy odeszli do Wieczności. Podczas każdej Mszy św. na jej zakończenie będzie odmówiona specjalna modlitwa błogosławieństwa Waszego domu, a po niej będziecie mogli zabrać ze sobą do domu wodę święconą, którą pokropicie wasze mieszkania. Wiemy, że mijający czas dla wielu z nas nie jest łatwy, z powodu nie tylko ograniczeń, ale także innych sytuacji życiowych. Dlatego jeżeli ktoś wyrazi taką chęć, w czasie każdej Mszy św. będzie także możliwość, aby złożyć ofiarę na rzecz parafii – jej utrzymania i funkcjonowania. Z serca już za nie dziękujemy. Szczegółowy plan Mszy św. znajduje się w biuletynie parafialnym.
  7. Jednocześnie informujemy, że w związku z licznymi zapytaniami ze strony parafian, istnieje możliwość, aby do swojego domu zaprosić księdza wraz z wizytą duszpasterską. Rodziny, które chciałyby, aby ich dom dowiedział ksiądz w ramach tzw. kolędy prosimy, aby wyraziły taką chęć zgłaszając taką ewentualność w zakrystii, kancelarii lub zgłaszając się do księdza Przemysława – nr tel. 512-774-377.
  8. Wznowiliśmy prenumeratę Gościa Niedzielnego a także Małego Gościa, który adresowany jest do dzieci. Tygodniki można nabyć w zakrystii serdecznie zapraszamy.

 

W tym tygodniu patronują nam:

– poniedziałek, 27 grudnia – Święty Jan Apostoł, brat Świętego Jakuba Większego, umiłowany uczeń Jezusa, autor Ewangelii, Księgi Apokalipsy oraz trzech listów;

– wtorek, 28 grudnia – Święci Młodziankowie, dzieci zamordowane z rozkazu Heroda po narodzinach Zbawiciela.

 

W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy:

† Stanisław Borkowski, l. 86;

† Renata Stacherczak, l. 81;

† Zofia Pomykacz, l. 99;

† Krystyna Rogowska, l. 72;

† Romuald Rogowski, l. 75;

 Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…


 

Intencje Mszalne

26.12. – Niedziela Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa

7.30 W intencji parafian
7.30 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Krystyny i Kazimierza Pawłowskich z okazji 50-leica sakramentu małżeństwa
9.30 O Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego, opiekę Maryi, zdrowie i potrzebne łaski dla Krystyny i Józefa Wiśniewskich z okazji 60-lecia sakramentu małżeństwa
9.30 † Edmund Kopyciński i rodzice z obojga stron
11.00 † Barbara Rajnowska 10 rocznica śmierci
11.00 † Fryda(f) Dombrowska 10 rocznica śmierci
12.30 † Zbigniew w rocznicę śmierci
12.30 O Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Ignacego w rocznicę Chrztu Świętego
18.00 † Elżbieta(1 rocznica śmierci) i Wiesław Woźniakowscy i zmarli z rodziny

27.12. – Poniedziałek – Święto św. Jana Ewangelisty

7.00  
10.00 W intencji parafian
18.00 † Brunon Kwella 14 rocznica śmierci, Anna(24 rocznica śmierci, Gertruda, Franciszek oraz Reinhard Wojtacki
18.00 † Danuta Homa 10 rocznica śmierci

28.12. – Wtorek – Świętych Młodzianków, święto

7.00  
18.00 † Zofia Kuriata 7 rocznica śmierci i zmarli z rodziny
18.00 † Zdzisław Parus 40 rocznica śmierci i zmarli z rodziny

29.12. – Środa

7.00 † Jarosław Drozd 30 dzień po pogrzebie
18.00 † Beata, Roman Rochna i rodzice Stefania i Józef
18.00 W intencjach czcicieli MBNP

30.12. – Czwartek

7.00 † Elżbieta Zielińska 30 dzień po pogrzebie
18.00 † Krystyna Łompieś
18.00 † Marcin w rocznicę śmierci
18.00 † Eugeniusz Tomczak w dniu imienin i rodzice z obojga stron

31.12. – Piątek

7.00  
16.00 Msza św. ślubna
18.00 † Mateusz Murawski i zmarli z rodzin: Kowalskich, Gabińskich i Wiśniewskich
18.00 W intencji parafian

01..01. – Sobota – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

9.30 Msza św. dziękczynna w podziękowaniu za otrzymane łaski z prośba o Boże błogosławieństwo, zdrowie i potrzebne łaski dla Arkadiusza i wnuczki Scarlett
9.30 † Marek Stawarz – Msza św. gregoriańska(1)
11.00 † Zofia Raguza – Msza św. gregoriańska(1)
11.00 † Alicja Krzysztofiak 1 rocznica śmierci, zmarli rodzice z oboga stron: Mieczysław, Władysława(f) Krzysztofiak, Tadeusz Ryszewski
12.30 † Halina 10 rocznica śmierci, Stanisław 38 rocznica śmierci, brat Eugeniusz – z okazji imienin, Kazimierz i Jacek Jankowscy
18.00 † Zenon Majkut