TRIDUUM PASCHALNE

Dodano 25 marca 2018 przez admin w Aktualności

Triduum Paschalne

Wielki Czwartek

W tym dniu przed południem w całej diecezji odprawiana jest tylko jedna Msza św. w katedrze św. Mikołaja w Elblągu pod przewodnictwem Ks. Bpa Jacka Jezierskiego w koncelebrze wszystkich kapłanów (nie ma porannej Mszy św. w naszej katedrze). Wieczorem Mszę Wieczerzy Pańskiej (która kończy okres Wielkiego Postu a rozpoczyna okres Triduum Paschalnego) w naszej katedrze rozpoczniemy o godz. 18.00, po Mszy św. możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w ciemnicy do godz. 23.00. Jest to dzień, w którym w sposób szczególny modlimy się w intencji kapłanów, dziękując Bogu za dar Eucharystii, którą sprawują prezbiterzy.

Wielki Piątek

Zapraszamy na modlitwy do naszej katedry. O godz. 9.00 będziemy modlić się „Ciemną jutrznią”, na godz. 15.00 zapraszamy na Drogę Krzyżową. Jest to dzień śmierci naszego Zbawiciela, w tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post (trzy posiłki w tym jeden do syta). Najważniejszym nabożeństwem w tym dniu jest Liturgia Męki Pańskiej, na którą zapraszamy o godz. 18.00. Tego dnia adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim do godz. 23.00. Od czasu zakończenia Liturgii w Wielki Piątek do Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego wchodząc do kościoła, przyklękamy przed krzyżem, na którym Pan Jezus umarł za nasze grzechy. W tym dniu zapraszamy na kolejną tzw. Noc Konfesjonałów, a więc zachęcamy do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania Jest to inicjatywa skierowana do wszystkich, ale w sposób szczególny do osób, które nie mogły skorzystać ze spowiedzi w czasie rekolekcji z powodu pracy czy innych obowiązków. Noc Konfesjonałów rozpocznie się po wieczornej liturgii i będzie trwała do godz. 23.00. Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Wspólnotowo będziemy modlić się 15 minut przed wieczornym nabożeństwem.

Wielka Sobota

Dzień, w którym oddajemy cześć Jezusowi Chrystusowi Ukrzyżowanemu. W tym dniu również zapraszamy na „Ciemną jutrznię” na godz. 9.00. Uroczystą Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 20.00, na tę Liturgię przynosimy ze sobą świece. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny co pół godziny od godz. 10.00 do godz. 16.00, w Korzeniewie i Rozpędzinach o godz. 10.00, w Lipiankach i Baldramie o 10.30.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Procesja rezurekcyjna o godz. 6.00, po niej uroczysta Msza św. rezurekcyjna. W tym dniu nie będzie Mszy św. o godz. 7.30, następne Msze św. według porządku niedzielnego. Bardzo prosimy o Wasze zaangażowanie się w procesję rezurekcyjną i zgłaszanie się do zakrystii.

Zostaw komentarz